еда в Индии

Як зменшити кількість харчових відходів? Кілька порад

Щороку третина всього продовольства, половина фруктів і овочів, а також чверть м’ясних продуктів на загальну суму в $1 трлн опиняються на смітнику. У той самий час понад 3 млрд людей у світі голодують або не можуть дозволити собі різноманітну їжу. Окрім того, продукти харчування – це найбільша категорія відходів на звалищах, де вони утворюють метан, що наближає глобальну зміну клімату.

Нині уряди і компанії докладають зусилля, щоб скоротити обсяги харчових відходів. Так, наприклад, Міністерство сільського господарства США і Агентство з охорони довкілля США мають намір скоротити в країні втрати і відходи харчових продуктів на 50% до 2030 року.

Щонайменше 25 корпорацій, серед яких – ресторани, виробники продуктів харчування, готельні мережі та компанії з управління харчовими продуктами, публічно заявили про намір скоротити вдвічі втрати і відходи харчових продуктів до 2030 року шляхом зусиль щодо запобігання, відновлення і переробки.

Наприклад, деякі компанії жертвують надлишки продуктів харчування обслуговуючим організаціям або відправляють їх на корм для тварин, компост або виробництво енергії. Інші розпочали кампанії з підвищення обізнаності про відходи. А Unilever, Starbucks і Dairy Farmers of America створили стратегічний альянс і перероблятимуть ті відходи, що неможливо усунути, на енергію.

Тим часом у Британії випробовують «гарячі» контейнери для компостування харчових відходів, а фінські супермаркети запровадили Happy hour, щоб мінімізувати відходи з полиць.

За оцінками Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FАО), нез’їдені харчові залишки щорічно викидають в атмосферу Землі 3,3 млрд тонн парникових газів. Якби світові харчові відходи були країною, вона була б третім за величиною джерелом викидів парникових газів після Китаю і США

На жаль, ми купуємо в магазинах більше їжі, ніж нам потрібно, вдома в нас псуються фрукти і овочі, ми замовляємо в ресторанах більше, ніж можемо з’їсти. Отже, що може зробити кожен з нас, щоб зменшити кількість харчових відходів?

1. Купуйте лише необхідне
Плануйте раціон. Завжди складайте список необхідних продуктів і суворо дотримуйтесь його, уникаючи імпульсивних покупок. Це дозволить не тільки викидати менше їжі, але й заощадити гроші.

2. Не тільки «красиві» фрукти та овочі
Не судіть про продукти харчування за їх зовнішнім виглядом. Фрукти і овочі неідеальної форми або з дефектами часто викидають, оскільки вони не відповідають суб’єктивним стандартам. Хоча смак у них такий саме. З перестиглих фруктів можна приготувати соки і десерти.

3. Правильно зберігайте 
Щойно куплені продукти розміщуйте в глибині шафи або холодильника, а куплені раніше – розташуйте на видному місці. Використовуйте герметичні харчові контейнери для зберігання в холодильнику свіжих відкритих продуктів, а на столі – закривайте упаковки для того, щоб захистити їх від комах.

4. Уважно читайте інформацію на упаковці
Між терміном зберігання і терміном придатності велика різниця. Продукти з вичерпаним терміном зберігання в деяких випадках споживати безпечно, в той час як продукти з вичерпаним терміном придатності – не слід. Читайте склад продуктів і намагайтеся не купувати продукцію, що містить трансжири і консерванти або велику кількість цукру і солі.

5. Почніть з малого
Купуйте на винос більш маленькі порції і розподіляйте на всіх великі порції їжі в ресторанах.

6. Використовуйте залишки 
Якщо не з’їсте всю приготовану їжу, заморозьте решту або використовуйте її як інгредієнт для іншої страви. Усе просто.

7. Не переїдайте
Вживання більшої кількості їжі, ніж потрібно вашому організму для функціонування, є формою харчових відходів. Зрештою, це добре й для вашої фігури, й для гаманця.

8. Розвантажувальні дні
Влаштовуйте один день на тиждень, коли ваш організм відпочиває від іжі й оздоровлюється. Не потрібно готувати – насолоджуйтесь простою та легкою їжею.

9. Ревізія
Щонайменше раз на тиждень переглядайте зміст свого холодильника, аби побачити, що потрібно з’їсти насамперед – до того, як продукт зіпсувався.

10. Компостуйте
Особливо, якщо живете за містом. Ваш квітник або овочі будуть вам вдячні.

 

Читати також: Від ферми до столу. Трансформація продовольчих систем допоможе в боротьбі з глобальним потеплінням