В Україні стартує міжнародний проєкт із розвитку жіночого бізнесу

В Україні стартує пілотній проєкт «Розширення економічних можливостей для жінок як відповідь на кризу COVID-19 в Україні» Міжнародної організації праці та Програми розвитку ООН. І вже цьогоріч близько 100 жінок зможуть пройти навчання для отримання підприємницьких навичок, а 25 з них отримають менторську підтримку для реалізації своїх бізнес-планів для відкриття мікро-, малого та середнього підприємства.

Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева повідомила під час презентації проєкту, що він спрямований на місцевий економічний розвиток за активної участі жінок. Особлива увага приділяється представницям вразливих груп населення.

«Ми побачили наскільки серйозними були економічні наслідки пандемії для жінок. Тож скористалися власним досвідом у боротьбі з проблемами зайнятості і знаємо, як забезпечити принципи рівності і недискримінації в цій сфері», – зауважила вона.

За її словами, економічні наслідки пандемії для жінок і чоловіків не були однаковими. Минулого року було проведено дослідження, яке визначило, що «жінки, які працюють у низькооплачуваних сферах, непропорційно відчувають наслідки пандемії». З іншого боку, є й позитивні гендерні моменти – кількість жінок на керівних посадах дещо збільшилась, на 0,5%. Але залишається значно нижчою за глобальний показник.

«Ми переконані, що розширення економічних можливостей жінок – це критичний крок, який наближає нас до гендерної рівності», –  Постійна представниця ПРООН в Україні.

Тим часом Маркус Пілгрім, директор Бюро Міжнародної організації праці для країн Центральної і Східної Європи, повідомив, що розрив у зайнятості чоловіків і жінок в Україні становить 10-12%. Зокрема, рівень зайнятості жінок – 60%, чоловіків – трохи більше 70%. Водночас в ЄС – 68% для жінок і 79% для чоловіків. Тож розрив однаковий, а рівень зайнятості в ЄС загалом вищий.

«Чому жінки мають нижчий рівень зайнятості в Україні? Насамперед, через невелику активність молодих жінок – від 24 до 39 років із сімейними обов’язками. Але чимало цих жінок мають хороший рівень освіти і мають бути представлені на ринку праці. Також нам всім добре відомо про демографічну ситуацію, про старіння населення, зменшення робочої сили. Ще один важливий момент – високий рівень трудової міграції. Тож одне із рішень – саме розширення економічних можливостей для жінок в Україні», – розповів Маркус Пілгрім.

Отже проєкт реалізовуватиметься спершу в двох областях – Рівненській і Сумській, де незабаром жінок запросять до участі. Вони зможуть подати заявку і свою бізнес-ідею, пройти відбір і подальше навчання підприємницьким навичкам, розробити бізнес-плани та отримати менторську підтримку.

За словами керівника програми з розвитку регіонів ПРООН в Україні Мустафи Саіт-Аметова, спочатку оберуть по чотири територіальні громади у кожній області. Після чого розпочнуть анкетування та оберуть 100 активних жінок. Вони розроблять власні бізнес-плани. Наступним кроком буде визначення 25 найперспективніших бізнес-планів. Після чого ці учасниці отримають підтримку в реалізації своїх ідей.

«Жінки визначаться, який бізнес вони хочуть започаткувати, але поки що не знають, як це зробити і з чого починати. Протягом перших тренінгів ми розповімо, як починати бізнес, розробити бізнес-план. Плануємо, щонайменше 60 жінок розроблять потенційно успішні бізнес-плани, у тому числі – маркетингову стратегію, фінансовий план тощо. Із них 25 будуть обрані для менторської підтримки, реєстрації бізнесу», – зазначила фахівчиня з розвитку підприємництва та створення робочих місць Бюро Міжнародної організації праці для країн Центральної та Східної Європи Юдіт Донгус.

Окрім того, під час проєкту щонайменше два бізнес-об’єднання посилять свою спроможність із просування та підтримки бізнесу, яким володіють або керують жінки. А наприкінці проєкту, приблизно в листопаді 2021 року, відбудеться національна конференція за участю представників уряду, де обговорюватимуться кращі практики і подальші дії для розширення економічних можливостей жінок в Україні.

фото: unsplash.com

Ціль 5. Гендерна рівність
Ціль 8. Гідна праця та економічне зростання
Ціль 17. Партнерство заради сталого розвитку

 

Читати також: