Электронные отходы

Кількість викинутих на звалища гаджетів досягло ваги Великої Китайської стіни

Цього року вага електронних та електричних відходів складе близько 57,4 млн тонн – це більше за вагу Великої Китайської стіни, найважчого штучного об’єкта на Землі. Про це повідомили на WEEE Forum.

Провідні експерти закликають виробників і споживачів до відповідальності, а уряди – підтримати зусилля з організації об’єктів, де несправні або невикористані пристрої або гаджети можуть бути відремонтовані чи перероблені. Щоб надати їм друге життя і зменшити потребу в нових ресурсах.

За даними минулорічного Global E-Waste Monitor 2020, у 2019 році було вироблено 53,6 млн метричних тонн (Мт) електронних та електричних відходів. Отже, кількість відходів у світі щорічно збільшується на 2 млн тонн або приблизно на 3-4%.

Проблема пов’язана з більш високими темпами споживання електроніки, більш коротким життєвим циклом продукції та обмеженими можливостями ремонту.

У Європі, де проблема вивчена найкраще, 11 з 72 електронних приладів у середньому домогосподарстві більше не використовуються або зламані. Щорічно одна людина накопичує від 4 до 5 кг електронних відходів.

Щодо мобільних телефонів, то, наприклад, за оцінками французького дослідження, від 54 до 113 млн тільки мобільних телефонів вагою від 10 до 20 тонн «сплять» у шухлядках для зберігання речей у французьких будинках.

У США, де багато мобільних телефонів переробляють, приблизно 151 млн або більше телефонів на рік – приблизно 416 000 на день – викидають і зрештою спалюють або вивозять на сміттєзвалища. 40% важких металів на звалищах у США надходять з викинутої електроніки.

За вагою викинута велика побутова техніка, як-от плити і холодильники, становить найбільший компонент електронних відходів. Ці великі прилади містять сталь, мідь і алюміній, що робить їх привабливими для шукачів металів.

Наприклад, в 1 млн телефонів містить 24 кг золота, 16 000 кг міді, 350 кг срібла і 14 кг паладію – ресурси, які можна повернути у виробничий цикл.

В ЄС, де вже майже два десятиліття діє всеосяжне законодавство про розширену відповідальності виробників, що складається з цілей і юридичних зобов’язань, офіційний рівень збору електронних відходів становить 55%.

Читати також: