права людей с инвалидностью

В Україні з’явився гід з безбар’єрності і коректного спілкування

В Україні з’явився перший посібник, в якому зібрані норми безбар’єрної мови. Адже часто люди припускаються помилок у власних формулюваннях на чутливі теми.

«Довідник безбар’єрності» наразі доступний в електронній версії. Його презентувала перша леді України Олена Зеленська. «Це проєкт з відкритим кодом, і кожен з нас може доповнювати та удосконалювати його», – сказала вона.

У довіднику можна дізнатися, як коректно називати тих чи інших людей. Так, наприклад, не інвалід чи каліка, а людина з інвалідністю, людина з порушеннями опорно-рухового апарату, людина з ментальними порушеннями тощо. Тобто потрібно дотримуватися принципу «person first language» і пам’ятати, що на першому місці завжди людина, а вже потім її ознака.

Щодо вислову «обмежені можливості», який дуже часто використовують, він теж є некоректним. Адже у кожної людини є якісь обмежені можливості. Наприклад, фізично ми не здатні підняти 500 кг ваги або пробігти 300 км без перерви. 

Довідник також містить календар – у цьому розділі зібрані важливі для суспільства дати і підказки. З нього можна дізнатися, наприклад, що 1 вересня – День «Нуль дискримінації» і люди по всьому світу можуть долучитися нього у соціальних мережах через малюнки, фотографії, аудіо та відео під хештегом #zerodiscrimination.

Прогнозується, довідник стане першим кроком у формуванні нової етики спілкування.

Ціль 10. Скорочення нерівності

 

Читати також: