Заборона пластикових пакетів

Ні – пакетам! 3 липня – День відмови від поліетилену

Сьогодні всі українці мають нагоду стати частиною позитивних змін, долучившись до акції «День без поліетилену» і відмовившись від використання таких поширених у побуті і таких руйнівних для навколишнього середовища пакетів. Хоча б на день.

3 липня – Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів або International Plastic Bag-Free Day, до якого приєдналася Україна

Мета акції – сформувати нову екологічну поведінку, спробувати у повсякденному житті застосувати модель поведінки, притаманну для жителів ЄС, а також сприяти популяризації доступних екологічних рішень на заміну поліетилену серед покупців товарів у магазинах.

За даними ООН, пластикові пакети розкладаються близько 1000 років, тоді як використовуються в середньому тільки 12 хвилин. Щохвилини люди використовують близько 10 мільйонів пакетів. Щороку – близько 5 трильйонів.

Використані пакети знаходять на гірських вершинах і в найглибших западинах океанів, вітри розносять їх вулицями і лісами. Щороку тисячами гинуть тварини і птахи, які ковтають шматки цього одного з найпоширеніших видів пластикових відходів.

Нині вже близько 40 країн світу ввели заборону або обмежили продаж та виробництво пластикових пакетів. Наприклад, з 1 квітня у Грузії набули чинності правила, що забороняють виробництво, імпорт, продаж та видачу в магазинах одноразових поліетиленових пакетів, а Нью-Йорк став другим штатом США після Каліфорнії, який ухвалив заборону на продаж одноразових поліетиленових пакетів.

Щодо України, де одна людина використовує в середньому 500 одноразових пакетів на рік, питання поки що не врегульовано на законодавчому рівні. Утім у Верховній Раді зареєстровано проекту закону «Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу». Отже невдовзі поліетиленові пакети таки можуть заборонити. А першою з регіонів в Україні, хто почав рухатись до відмови від поліетилену, стала Львівська область. Жителі тутешніх міст усе частіше замість пакетів використовують паперові чи багаторазові торбинки. Їх підтримують великі торговельні мережі та невеличкі крамниці, які пропонують екологічні альтернативи.

Ваша компанія вже розробила стратегію сталого розвитку і є екологічно відповідальною? Ми знаємо, як це зробити!

Еко-активісти вважають, що частково вирішити проблему також можна, якщо запровадити мінімальну ціну за пакети, які нині в магазинах пропонують безкоштовно. Відповідний досвід є в Європі, де, наприклад, німецька мережа магазинів Aldi вирішила стягувати символічний 1 цент за кожен одноразовий пластиковий пакет для фруктів та овочів. В такий спосіб вона хоче стимулювати своїх клієнтів замислитися і переосмислити звичку використання пакетів.

Отже сьогодні маємо нагоду усвідомити, якої шкоди завдають пакети. У навколишньому середовищі вони зберігаються тривалий час і не піддаються біологічному розкладанню, забруднюють ґрунти, моря і океани. Аби запобігти цьому, просто відмовтесь від поліетилену. Натомість використовуйте паперові чи багаторазові торбинки з тканини. Зробіть свій відповідальний вибір, коли наступного разу почуєте на касі: «Пакет потрібен?».

Ціль 12. Відповідальне споживання і виробництво