Заборона пластикових пакетів

В Україні можуть заборонити поліетиленові пакети

У Верховній Раді зареєстровано проекту закону «Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу». Свої підписи під документом поставив 61 народний депутат України. Вони ініціюють заборону впродовж 2021-2022 рр. реалізації у магазинах, павільйонах та інших об’єктах роздрібної торгівлі надлегких та легких пластикових пакетів, за винятком біорозкладних пластикових пакетів та надлегких пластикових пакетів, призначених для пакування свіжого м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів. Окрім того, проект передбачає обов’язкове маркування пластикових пакетів.

На даний момент скорочення обігу поліетиленової продукції законодавчо не врегульовано в Україні. У пояснювальній записці до законопроекту народні обранці посилаються на досвід інших країн. Зокрема, у жовтні 2018 року Європарламент остаточно заборонив цивільний обіг окремих видів продукції з поліетилену у зв’язку зі загрозою глобальної екологічної катастрофи.

До того ж, сьогодні в багатьох країнах світу діють обмеження на використання пластику. Наприклад, у Франції, Італії, Сингапурі заборонено використовувати будь-які пластикові пакети. В Ірландії, Латвії та Данії для торговельних організацій встановлений податок на пластикові пакети. Обмежено обіг пластикових пакетів в Австралії, Китаї, а в Танзанії навіть передбачена кримінальна відповідальність за реалізацію пластикових пакетів – ув’язнення до одного року.

Автори законодавчої ініціативи підрахували, що лише в країнах ЄС шороку використовуються більше близько 1 млн тонн одноразових поліетиленових пакетів. А в Україні людина щороку викидає близько півтисячі пластикових пакетів.

«Розклад пластикових пакетів становить понад 100 років. Утилізація пластику є утрудненою, адже при його спалюванні виділяється велика кількість токсичного бісфенолу-А (BPA), який є токсичною речовиною, що викликає онкологічні захворювання та негативно впливає на репродуктивну функцію та імунну систему», – говориться в документі.

Ціль законопроекту – зменшення кількості небезпечних відходів з поліетилену, що створюються внаслідок недбалого використання пластикових пакетів. Проект передбачає скорочення обсягів реалізації пластикових пакетів. Тим самим він сприятиме поліпшенню стану навколишнього природного середовища, здоров’я населення.

Ціль 12. Відповідальне споживання і виробництво

 

Фото: Sylvie Tittel, Unsplash