Четырехдневная рабочая неделя в офисе

Чотириденний робочий тиждень – порада бізнесу від експертів

Чотириденний робочий тиждень мав би низку переваг і для працівників, і для роботодавців. Саме такий месседж світові «надіслали» два експерти, що завітали до засніженого  швейцарського Давосу-2019.

Перший – Адам Грант, психолог Школи Уортона, що в Пенсільванії. Він послався на експерименти, які засвідчили: якщо скоротити час роботи, люди більше зосереджуються і працюють більш ефективно. Зрештою продуктивність праці така само, втім якість і креативність часто краще. До того ж, працівники більш лояльні до організацій, які готові надати їм гнучкість і можливість піклуватися про своє життя поза роботою. Йдеться про баланс між роботою та життям.

Eкономіст, історик, автор книги «Утопія для реалістів» Рутгер Брегман
Економіст і історик Рутгер Брегман

Другий експерт – економіст і історик, автор книги «Утопія для реалістів» Рутгер Брегман. На його думку, більш короткий робочий тиждень не є аж такою радикальною ідеєю сьогодення. «Протягом десятиліть усі провідні економісти, філософи, соціологи, всі вони вірили до 1970-х років, що ми працюватимемо все менше і менше…», – сказав Брегман, якого цитують в медіа-центрі World Economic Forum. Він також згадав Генрі Форда, який виявив набагато більшу продуктивність своїх працівників внаслідок зменшення робочого тижня з 60 до 40 годин.

Четырехдневная рабочая неделя - озвученная инициатива в Давосе 2019

Ця позиція підтримується численними академічними дослідженнями. Зокрема, за даними дослідників, коротший робочий тиждень робить людей щасливішими та продуктивнішими. Натомість дані ОЕСР свідчать про те, що країни з культурою тривалого робочого часу часто мають низький рівень продуктивності та ВВП на відпрацьовану годину.

Раніше компанії по всьому світу, які скоротили робочий тиждень, виявили, що це призводить до підвищення продуктивності персоналу і зниження професійного вигорання. Деякі з них вирішили таки запровадити «чотириденку».

Ціль 8. Гідна праця та економічне зростання