Чикаго переходит на чистую энергию

Голова ООН закликає бізнес домагатися змін у політиці й інвестувати у стале майбутнє

Приватний сектор і фінансові інститути повинні відповідати не тільки перед акціонерами, а й перед суспільством. Інвестиції в «зелену економіку» і досягнення Цілей сталого розвитку – не тільки затребувані, але і вигідні. Ролі бізнесу в побудові справедливого суспільства Генеральний секретар ООН присвятив статтю в Financial Times.

Як нагадує Антоніу Гутерріш, сьогодні в різних куточках світу люди виходять на вулиці адже вважають, що влада не враховує їхні інтереси. За його словами, націленість виключно на економічне зростання без урахування його наслідків призводить до кліматичної катастрофи, втрати довіри до інститутів влади з боку населення, яке втрачає і віру в майбутнє.

«Приватному сектору відведена найважливіша роль у вирішенні цих проблем, – впевнений голова ООН, якого цитують у Службі новин ООН.

Нагадаємо, що 17 Цілей сталого розвитку, що охоплюють практично всі сфери життя, були прийняті світовими лідерами в 2015 році. Вони мають на меті вирішити до 2030 року чисельні проблеми, серед них  – бідність, нерівність, кліматична криза і погіршення стану довкілля.

І хоча за чотири роки вдалося досягти певних успіхів, наприклад, скоротити бідність і дитячу смертність, світ ще дуже далекий від виконання поставлених цілей. «Масштаби голоду збільшуються. Половина жителів планети не можуть отримати базову освіту і не мають доступу до первинного медичного обслуговування. Жінки повсюдно стикаються з дискримінацією і несправедливістю», – констатує Антоніу Гутерріш.

Він заявляє, що однією з причин відставання є брак фінансування. Ресурсів державного бюджету не вистачає, отже вкрай потрібні приватні інвестиції. ООН вже співпрацює з фінансовим сектором, «який нині переживає важливий етап, що визначатиме характер взаємин бізнесу з державною політикою».

Без участі приватного бізнесу не виконати Цілі сталого розвитку-2030. Чимало підприємств по всьому світу налагоджують співпрацю з владою і громадськістю, щоб побудувати більш стабільне й справедливе майбутнє

Генеральний секретар вважає, що насамперед потрібні довгострокові інвестиційні стратегії, які будуть приносити користь суспільству, а не тільки акціонерам. І перші кроки вже зроблені. Кілька великих пенсійних фондів виключили зі своїх портфелів акції підприємств, пов’язаних із викопними видами палива. Крім того, понад 130 банків з активами на суму $47 трлн, взяли на себе зобов’язання слідувати Принципам відповідальної банківської діяльності, розробленим у співпраці з ООН.

«Це знак безпрецедентної прихильності (ред. – бізнесу) реалізації стратегій, що відповідають Цілям у галузі сталого розвитку та Паризькій кліматичній угоді, а також Принципам банківської діяльності», – каже він, закликаючи всі фінансові установи приєднатися до цієї ініціативи.

Окрім того, зазначає Гутерріш, приватний сектор знаходить нові способи інвестування у сталий розвиток. У жовтні 30 лідерів транснаціональних компаній оголосили в ООН про створення Глобального альянсу інвесторів в інтересах сталого розвитку. Серед них – топ-менеджери компанії Allianz і Йоганнесбурзької фондової біржі, які вже підтримують великі інвестиції у сталу інфраструктуру в Африці, Азії і Латинській Америці. Вони використовують інноваційні фінансові інструменти для мобілізації мільярдів доларів, наприклад, для інвесторів у проєкти в галузі поновлюваних джерел енергії.

Генеральний секретар також закликав бізнес-лідерів не тільки інвестувати, але й домагатися змін у політиці. «Уряди, які не бажають змінювати застарілу нормативно-правову і політичну базу і податкові системи, гальмують прогрес», – заявляє Антоніу Гутерріш. Наприклад, через субсидування видобутку викопного палива, яке знижує конкурентоспроможність і, до того ж, зводить нанівець роботу з переходу до низьковуглецевої економіки. Отже важливо, щоб підприємці використовували свій вплив для просування ідей і принципів сталого розвитку.

Нині в Україні триває розробка онлайн-курсів для державних службовців, представників бізнесу та громадського сектор з метою покращити доступ до освіти з тематики Цілей сталого розвитку – 2030 і сприяти побудові партнерських відносин між владою, бізнесом і громадським сектором для подолання економічних, екологічних і соціальних проблем

Нагадаємо, проєкт «Електроне навчання задля сталого розвитку» (або англ. – «E-Learning for Sustainable Development») впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки уряду Німеччини через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Читати також: 

Львів перетворився на майданчик для обміну досвідом соціальних і еко- трансформацій бізнесу

Трильйони доларів інвестицій на Цілі сталого розвитку