Львів перетворився на майданчик для обміну досвідом соціальних і еко- трансформацій бізнесу

Представники малого та середнього бізнесу з різних куточків України зібралися у Львові, щоби обговорити впровадження Цілей сталого розвитку – 2030 у свою діяльність. Саме для цїєї категорії підприємців Програма розвитку ООН розробляє нині один із трьох онлайн-курсів в рамках реалізації проєкту «E-Learning for Sustainable Development», що фінансується GIZ.

Своїм досвідом і практиками соціальних й екологічних перетворень охоче ділиться бізнес великий. «Комунікації, співпраця з громадами, нефінансова звітність, охорона довкілля, праця і безпека, управління персоналом… Без цього сучасному підприємцю важко працювати ефективно», – каже директор з корпоративних комунікацій ПАТ «Укрнафта» Василь Губарець під час свого виступу.

За словами представника найбільшого нафтовиробника в Україні, в компанії запроваджено грейдову систему винагороди працівників, нові програми навчання й розвитку персоналу і в цілому вдосконалено управління персоналом.

Наталя Теленкова, керівниця комітету з корпоративної соціальнї відповідальності EY, на прикладі КСВ-стратегії компанії розповіла, як досягати цілей сталого розвитку, залучаючи внутрішніх і зовнішніх стейкхолдерів до роботи над спільними завданнями заради сталого партнерства.

«Те, що ми робимо в EY кожен день, може мати надзвичайний вплив на життя інших людей – десятків, сотень, тисяч людей», – зауважила вона. Наприклад, якісну освіту компанія втілює запровадженими лекціями у ВНЗ, програмами для викладачів, підтримкою програм розвитку лідерства тощо. Гендерну рівність забезпечує через программ підтримки для жінок-керівниць, програми для працюючих матерів, а також через відсутість гендерного критерію при ухваленні рішень щодо працевлаштування або рівня заробітної плати, скорочення нерівності – через освітні програми для дітей та спеціалістів в закладах інтернатного типу, школу англійської мови для студентів-сиріт тощо.

Ще одна ціль – відповідальне виробництво і споживання – досягається шляхом моніторингу ресурсовитрат, заходів зі зниження витрат та налагодження утилізації відходів, еко-освіту для працівників та партнерство з природоохоронними організаціями.

 

Наталка Найда, засновниця сталого fashion-бренду Framiore, нагадала, що текстильна промисловість є однією з найбільших загроз екології. «Кожен процес у виготовленні одягу ресурсозатратний і дуже рідко ресурсоефективний. При цьому середньостатистичний європеєць купує близько 22 кг нового текстилю щороку, а в Північній Америці цей показник ще вищий — до 37 кг. Це на 60% більше, ніж 15 років тому. До того ж, ринок виявився переповненим низькосортною продукцією і, за статистикою, майже дві третини всіх придбаних речей опиняться на звалищі менш ніж за 12 місяців. І близько 50% всіх працівників текстильної галузі отримують несправедливу зарплатню та працюють у неналежних умовах», – розповіла вона.

Втім, на противагу негативним тенденціям протягом останніх років активно розвивається сегмент сталої, екологічної, чесної та прозорої моди. Так звана sustainable fashion зараз вже перестала бути нішовим продуктом. Споживачі стали більш чутливими до екологічних наслідків промисловості. Французькі, зокрема, віддадуть перевагу речам, зробленим у ЄС чи асоціативних країнах, й ігнорують речі з Китаю або Індії через непрозорість тамтешнього виробництва та низькою якістю товару.

«Весь одяг Framiore виробляється виключно в Івано-Франківську. Ми плануємо розширювати виробництво саме тут, створити власну платформу для Research & Development, продовжуючи інвестувати в локальну економіку та талановитих людей міста», – розповіла засновниця бренду.

 

Тим часом інноваційний центр на базі ревіталізованого заводу в Івано-Франківську Promprylad.Renovation обрав для себе такі пять цілей сталого розвитку: Ціль 3. Якісна освіта, Ціль 8. Гідна праця й економічне зростання, Ціль 9. Інновації та інфраструктура, Ціль 10. Скорочення нерівності, Ціль 11. Сталий розвиток міст і спільнот, Ціль 17. Партнерство заради сталого розвитку.

Керівниця з розвитку Promprylad.Renovation Аліна Токмиленко закликала всіх інвестувати у розвиток, у майбутнє.

 

«Епоха домінування людини призвела до точки неповернення. Ми використали весь природній потенціал, який наша планета здатна відновити. Відповідальний бізнес, таланти та креативність дають нам другий шанс – ми можемо скерувати шлях розвитку людства у сталому напрямку», – зауважила Клавдія Шевелюк, консультантка проекту UNDP/GIZ «E-Learning for Sustainable Development» і засновниця Агенції змін Responsible Future. За її словами, сталі товари і послуги – це неминуче майбутнє бізнесу, на яке вже сьогодні є попит.

 

Ці та інші питання були ключовими на зустрічі з розробки онлайн-курсу зі сталого розвитку для бізнесу, що відбулася у Львові. Круглий стіл за участю експертів UNDP Ukraine, Львівської бізнес-школи, Українського католицького університету та представників бізнесу був насичений презентаціями, дискусіями, запитаннями та відповідями, практичними порадами.

Проєкт «E-Learning for Sustainable Development» впроваджується UNDP Ukraine за фінансової підтримки уряду Німеччини через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Партнер у виконанні проєкту по роботі з малим і середнім бізнесом – Львівська бізнес школа [LvBS].


На зустріч до Львова завітав також Олександр Бабій з Офісу розвитку малого та середнього підприємництва/SME.DO. Розповів про своє бачення розбудови партнерства заради сталого розвитку та про численні грантові можливості для бізнесу, який прагне позитивних трансформацій.