Кораловый риф

Коралові рифи можуть зникнути до кінця століття

Якщо країни не скоротять обсяги парникових викидів, коралові рифи можуть повністю зникнути до кінця нинішнього століття. Про це попереджають експерти Програми ООН із довкілля (ЮНЕП).
«Якщо не вжити заходів, коралові рифи дуже скоро зникнуть», – каже представниця ЮНЕП Летиція Карвало. Вона зауважує, що процес знебарвлення і загибелі рифів відбувається набагато швидше, ніж очікувалося.
Коралові рифи – це геологічні структури, утворені колоніальними кораловими поліпами і деякими різновидами водоростей. Вони відіграють дуже важливу роль у житті морських екосистем. Адже рифи є місцем існування багатьох морських видів, у тому числі – молюсків і креветок. Вони очищають воду, поглинаючи азот і вуглець, а також служать свого роду хвилерізами – зменшують швидкість і розмір приливних хвиль і відтак захищають від руйнування берегову лінію.
На думку експертів, втрата коралів обернеться катастрофічними наслідками не тільки для морських екосистем, а й для мільйонів людей, які живуть у прибережних районах і заробляють видобутком морепродуктів.
Коли температура води піднімається, коралові поліпи витісняють водорості, що мешкають в їхніх тканинах. Цей процес називається «знебарвленням» коралів. Після цього вони ще можуть відновитися, уточнюють фахівці, проте якщо знебарвлення продовжиться, корали загинуть.
Зупинити процес можна, якщо вжити заходів, які дозволять знизити температуру води в світовому океані. По-перше, необхідно значно скоротити викиди парникових газів в атмосферу.
Цьогоріч кілька країн, на які припадає 65% шкідливих викидів, взяли на себе зобов’язання щодо скорочення емісій. Зокрема, влада Японії, Південної Кореї і країн Європи пообіцяли домогтися «вуглецевої нейтральності» до 2050 року. Цей термін означає, що обсяги викидів вуглекислого газу не перевищують його обсягів, що поглинаються океаном і лісами.