Яку ялинку обрати – живу або штучну?

Щороку напередодні різдвяних свят виникають великі дебати про те, яку ялинку ставити вдома – справжнє дерево або штучне. Правда полягає в тому, що обидва варіанти можуть мати свої недоліки і свої переваги, згідно з дослідженням їх впливу на навколишнє середовище.

Наприклад, більшість людей можуть думати, що живе дерево є екологічнішим, адже поглинає вуглекислий газ і його можна компостувати, коли воно буде вже непотрібне. Але, якщо подивитися на картину загалом, усе не так просто. Організація Greenpeace звертає увагу на кілька аспектів.

По-перше, ферми різдвяних ялинок можуть витіснити біорізноманіття природних екосистем. Вирубка дерев може мати наслідки для дикої природи. Зокрема, для тварин і птахів, як-от для північної сови.

Також досі тривають суперечки про те, чи поглинають дерева більше вуглецю, ніж виділяють у перші 20 років життя. Святкові дерева зазвичай вирубують у підлітковому віці, тому вони не досягають свого граничного потенціалу поглинання вуглецю. До того ж, багато комерційних підприємств із вирощування ялинок також використовують пестициди.

З іншого боку, штучні дерева часто виготовляються з полівінілхлориду (ПВХ), який є одним із найшкідливіших пластиків у списку пластиків і забруднювачем протягом усього терміну служби, від самого виробництва до кінця використання. Зроблені з нього дерева важко переробляти, тож вони потрапляють на сміттєзвалища, де виділяють більше парникових газів і забруднюють екосистеми, виділяючи небезпечні хімічні речовини.

Штучні ялинки також зазвичай виробляють на заводах, що на інших континентах. Тож викиди парникових газів, пов’язані з судноплавством, логістикою, збільшують їх вуглецевий слід.

Через те в світі дедалі більшає прихильників живих дерев у горщику, які можна поставити в будинку на свята, а навесні – висадити в саду, парку або лісі.

Окрім того, якщо ви збираєтеся купити штучне дерево, купите його з других рук, а не нове. Усе просто – чим довший життєвий цикл штучної ялинки, тим менше шкоди довкіллю.

За даними Greenpeace, штучне дерево має бути в обігу не менше 8 років, а в ідеалі – 20 років, щоб зменшити вуглецевий слід. Отже, якщо ви зможете знайти на вторинному ринку якісний товар і подбати про нього належним чином, він ще довго послужить вам і природі.

Якщо вирышити придбати живу ялинку, зробити це можна в державних лісгоспах. Вони організовують роздрібну торгівлю ялинками на торгових точках, майданчиках, ярмарках і ринках населених пунктів.

Обов’язково подбайте про те, щоб не купити святкове дерево у браконьєрів. Перевірити легальність ялинки можна за номером з етикетики або бірки на сайті Open.Ukrforest.com. Якщо інформація відсутня, це може свідчити про сумнівне походження ялинки.