1000 Trees – Shanghai, China

Забруднене повітря – одна з головних загроз для людей і планети

Сьогодні понад 90% людей в усьому світі дихають повітрям, рівень забруднення якого перевищує допустимі норми. В ООН забруднення повітря визнано однією з основних загроз здоров’ю людини і планети.

Забруднене повітря вбиває мільйони людей і завдає шкоди довкіллю. За даними ООН, 7 млн людей щороку вмирають внаслідок забруднення повітря. Можливо, в останні місяці на тлі пандемії проблема повітря відійшла на другий план, але це не означає, що вона менш актуальна.

Крихітні, невидимі частки в повітрі глибоко проникають у наші легені і кров. Вони є причиною приблизно третини смертей від інсульту, хронічних респіраторних захворювань і раку легенів. Приземний озон, що утворюється при взаємодії багатьох різних забруднювачів на сонячному світлі, призводить до астми і хронічних респіраторних захворювань. Лікування захворювань, викликаних загазованістю, коштує приблизно $1 трлн на рік.

Забруднене повітря також знижує вміст кисню в наших океанах, призводить до скорочення біорізноманіття та сприяє зміні клімату.

Третина країн не мають нормативних актів, що визначають стандарти якості повітря

За даними Програми ООН з довкілля (UNEP), забруднення повітря викликано, в основному, п’ятьма видами діяльності людини: сільське господарство, транспорт, промисловість, відходи і домашнє господарство.

Сільське господарство є головним джерелом метану – вуглеводню, що є одним із компонентів створення приземного озону – смогу. Метан – не тільки один із факторів зміни клімату, але й небезпечний тим, що викликає астму та інші респіраторні захворювання.

Метан стоїть на другому місці після двоокису вуглецю (CO2) серед парникових газів, що виділяються внаслідок діяльності людини. Викиди CO2, які ще небезпечніші з огляду на глобальне потепління на планеті, здебільшого припадають на промисловість.

Викиди, пов’язані з транспортом, також є причиною передчасної смерті людей. Незважаючи на глобальну відмову від небезпечного етильованого бензину, транспортні засоби продовжують викидати в атмосферу дрібні тверді частки, чорний вуглець і діоксид азоту.

ООН закликає уряди скорочувати шкідливих газів і інших забруднювачів повітря. Конкретні дії, які влада може зробити, включають реалізацію комплексної політики щодоі якості повітря і зміни клімату, відмову від автомобілів, що працюють на бензині і дизельному паливі. Важливі також, як вважають експерти, заходи зі скорочення викидів у секторі відходів і в промисловості.

 

Багато хто, напевно, здивуються, дізнавшись, що щоденна діяльність людини також призводить до забруднення повітря. У багатьох країнах люди все ще спалюють сміття у дворах, а також використовують печі, що виділяють токсичні тверді частки, оксид вуглецю, свинець і ртуть

Утім, не потрібно покладатися тільки на державу, багато чого можна зробити самим. Такі прості заходи, як використання громадського транспорту, їзда на велосипеді, скорочення побутових відходів, споживання меншої кількості м’яса, економія електроенергії і розширення зелених насаджень – все це скорочує викиди шкідливих газів в атмосферу.

 

Читати також:  Як стати кліматично позитивним бізнесом?