Відмова від викидів. Уряди і бізнеси зобов’язалися пересісти на чисті авто, кораблі, літаки

Електричні автомобілі, автобуси та вантажівки, морські судна, що використовують тільки екологічно чисті види палива, та літаки, що літають на екологічно чистому водні – все це може здатися сценою з науково-фантастичного фільму, проте на кліматичному саміті в Глазго багато урядів і компаній заявили, що почали працювати над тим, щоби це стало реальністю.

Авто

Представники понад 100 урядів, міст, областей та великих підприємств підписали Декларацію про автомобілі та фургони з нульовим рівнем викидів, мета якої – до 2035 року припинити на основних ринках світу двигунів внутрішнього згоряння, а до 2040 року – у всьому світі. Принаймні 13 країн зобов’язалися до 2040 року припинити продаж важких транспортних засобів, що працюють на викопному паливі.

Представники кількох міст Латинської Америки, зокрема Боготи, Сальвадора, поставили за мету до 2035 року перейти на використання громадського транспорту з нульовим рівнем викидів.

Море

Щодо судноплавної галузі, 200 підприємств взяли на себе зобов’язання до 2030 року збільшити кількість морських суден і палива з нульовими викидами. Вони також закликали уряди розробити необхідні правила та підготувати інфраструктуру для забезпечення переходу до зеленої судноплавної індустрії до 2050 року.

19 країн підписали Декларацію Клайдбанку [місто в Шотландії] на підтримку створення судноплавних маршрутів із нульовим рівнем викидів. У ній передбачено створення до середини нинішнього десятиліття принаймні шести морських коридорів із нульовим рівнем викидів. У декларації заявлено також про прагнення запровадити ще більше таких коридорів до 2030 року.

З інших добрих новин можна відзначити, що дев’ять великих брендів, включаючи Amazon, IKEA, Michelin, Unilever та Patagonia, оголосили, що вони планують до 2040 року використовувати для всіх своїх морських вантажних перевезень судна з нульовим викидом вуглецю.

Авіа

Підприємства авіаційної галузі та їх великі корпоративні клієнти також оголосили про оновлення своєї коаліції «Чисте небо для завтрашнього дня», завдання якої – нарощувати використання екологічно безпечних видів авіаційного палива. Тепер 80 сторін, що підписали документ, зобов’язалися до 2030 року забезпечити, щоб екологічне паливо становило 10% світового попиту на реактивне паливо.

Це «зелене паливо» виробляється з екологічно чистої сировини, такої як олія, відходи пальмової олії, а також тверді побутові та комерційні відходи. За своїм хімічним складом воно дуже схоже на традиційне викопне паливо для реактивних двигунів.

Якщо цієї мети буде досягнуто, це дозволить скоротити викиди вуглекислого газу на 60 мільйонів тонн на рік і створить близько 300 тисяч «зелених» робочих місць.

Перші літаки, що працюють на електриці та водневому паливі, можливо, з’являться в небі вже до 2030 року.

Нагадаємо, нині на транспорт припадає приблизно чверть глобальних викидів парникових газів. З 1970 року викиди у цьому секторі збільшилися більш ніж удвічі, близько 80% приросту – наземні транспортні засоби.

фото: unsplash.com

Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату

Responsible Future допомагає компаніям в Україні визначитися з пріоритетними Цілями сталого розвитку, проаналізувати продукти та послуги на вуглецевий слід, розробити стратегію і налаштувати метрики за ESG-показниками, підготувати щорічний нефінансовий звіт. Замовити консультацію >>>