батарейки

В Україні хочуть зробити обов’язковою утилізацію батарейок і акумуляторів

Група народних депутатів України зареєструвала у Верховній Раді проекту закону «Про батареї і акумулятори», яким пропонує введення системи розширеної відповідальності виробника щодо батарей та акумуляторів і створення recycling-системи управління відходами і повернення в економічний обіг вторинної сировини.

Зоврема, запропонована система розширеної відповідальності виробника полягає у відповідальності за весь життєвий цикл продукції, починаючи з вироблення продукції та закінчуючи збиранням та обробленням відходів.

Депутати хочуть встановити організаційні, технічні та природоохоронні вимоги до виконання зобов’язань виробниками  та провадження діяльності суб’єктами господарювання у сфері управління відходами щодо збирання, зберігання, перевезення, переробки, відновлення та видалення відходів батарей та акумуляторів.

Для цього доведеться визначити способи та порядок виконання виробниками своїх зобов’язань, застосувати ієрархію управління відходами, встановити мінімальні цільові показники зі збирання відходів портативних батарей і акумуляторів, а також стимулювати технології для переробки відходів батарей і акумуляторів.

До того ж планується створення електронної інформаційної системи для реєстрації виробників і організацій у сфері управління відходами та надання звітності що, в свою чергу, стане інструментом контролю і моніторингу за виконанням зобов’язань виробниками.

Юрист реформи управління відходами Офісу підтримки реформ при Мінекоенерго Тетяна Тевкун у коментарі виданню “Сегодня” зауважила, що зараз в країні немає жодного  заводу з переробки. За її словами, законопроект якраз встановлює чіткі норми того, скільки батарейок повинен зібрати виробник. “Його ніхто не змушуватиме відразу збирати всі батарейки, які були випущені на ринок. Наприклад, через 4 роки після того, як закон набуде чинності, норма збору батарейок буде на рівні 10% від ввезеної кількості, через 11 років – 45% на рік. Зроблено це для того, щоб виробники змогли підготуватися до такої відповідальності”, – каже вона.

Втім виробники вже заявляють, що ухвалення закону може призвести до здорожчання батарейок і електроніки, яка працює на акумуляторах. Потенційно може йтися про мобільні телефони і інші гаджети, дрібну побутову техніку тощо.

Ціль 12. Відповідальне споживання і виробництво