Зміна клімату докорінно змінить життя на Землі в найближчі 30 років, навіть якщо люди зможуть зменшити викиди парникових газів, що викликають потепління планети. Про це пише «Економічна правда» з посиланням на проєкт звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) при ООН.
Документ покликаний вплинути на важливі політичні рішення. У ньому зазначається, що вимирання видів, більш широке поширення хвороб, нестерпна спека, колапс екосистем, міста, яким загрожує підвищення рівня моря – ці та інші руйнівні кліматичні впливу прискорюються і неминучі для наступних поколінь.
Світ повинен визнати цю реальність і підготуватися до атаки, адже поточний рівень адаптації буде недостатнім для реагування на майбутні кліматичні ризики
До 2050 року з великою ймовірністю зіштовхнуться з хронічним голодом ще десятки млн людей, а ще 130 млн можуть опинитися в крайній бідності протягом десятиліття, якщо нерівність поглиблюватиметься.
У 2050 році в прибережних містах сотні млн людей опиняться під загрозою повеней і все більш частих штормових нагонов, які стануть ще більш небезпечними через підвищення рівня моря.
Ще близько 350 млн людей, що живуть в міських районах, зіткнуться з нестачею води через сильну посуху при потеплінні на 1,5°C – або 410 млн при 2°C. Ці додаткові півградуса також означають, що ще 420 млн осіб зазнають екстремальних і потенційно небезпечних теплових хвиль.
У звіті описується небезпека складних і каскадних впливів, а також порогові значення точки неповернення в кліматичній системі, відомі як переломні моменти, які вчені тільки почали вимірювати і розуміти. Недавні дослідження показали, що потепління на 2°C може підштовхнути танення крижаних щитів на вершині Гренландії і Західної Антарктики – при наявності криги, достатньої для підйому океанів на 13 метрів – за точку неповернення. Інші переломні моменти можуть призвести до трансформації басейну Амазонки з тропічних лісів у савану та вічної мерзлоти Сибіру, що сприятиме подальшому потеплінню.
У найближчому майбутньому деякі регіони – Східна Бразилія, Південно-Східна Азія, Середземномор’я, Центральний Китай – і берегові лінії майже всюди можуть постраждати відразу від декількох кліматичних лих: посухи, хвиль тепла, циклонів, лісових пожеж, повеней
Щоб уникнути найгірших сценаріїв і підготуватися до ударів, які вже неможливо запобігти, потрібні трансформаційні зміни, що впливають на процеси і поведінку на всіх рівнях: окремої людини, спільноти, бізнесу, інститутів і урядів.
✔Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату