глобальное потепление и температурный рекорд на термометре

В ООН прогнозують колапс екосистем через зміни клімату

Зміна клімату докорінно змінить життя на Землі в найближчі 30 років, навіть якщо люди зможуть зменшити викиди парникових газів, що викликають потепління планети. Про це пише «Економічна правда» з посиланням на проєкт звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) при ООН.

Документ покликаний вплинути на важливі політичні рішення. У ньому зазначається, що вимирання видів, більш широке поширення хвороб, нестерпна спека, колапс екосистем, міста, яким загрожує підвищення рівня моря – ці та інші руйнівні кліматичні впливу прискорюються і неминучі для наступних поколінь.

У проєкті звіту є як мінімум чотири основні висновки. Насамперед – за потепління на 1,1°C клімат вже змінюється. Тривале потепління вище 1,5°C може призвести до серйозних і, в деяких випадках, незворотних наслідків. Деякі організми не зможуть адаптуватися. Наприклад, коралові рифи. Судячи з поточних тенденцій, світ наближається до 3°C.

Світ повинен визнати цю реальність і підготуватися до атаки, адже поточний рівень адаптації буде недостатнім для реагування на майбутні кліматичні ризики

До 2050 року з великою ймовірністю зіштовхнуться з хронічним голодом ще десятки млн людей, а ще 130 млн можуть опинитися в крайній бідності протягом десятиліття, якщо нерівність поглиблюватиметься.

У 2050 році в прибережних містах сотні млн людей опиняться під загрозою повеней і все більш частих штормових нагонов, які стануть ще більш небезпечними через підвищення рівня моря.

Ще близько 350 млн людей, що живуть в міських районах, зіткнуться з нестачею води через сильну посуху при потеплінні на 1,5°C – або 410 млн при 2°C. Ці додаткові півградуса також означають, що ще 420 млн осіб зазнають екстремальних і потенційно небезпечних теплових хвиль.

У звіті описується небезпека складних і каскадних впливів, а також порогові значення точки неповернення в кліматичній системі, відомі як переломні моменти, які вчені тільки почали вимірювати і розуміти. Недавні дослідження показали, що потепління на 2°C може підштовхнути танення крижаних щитів на вершині Гренландії і Західної Антарктики – при наявності криги, достатньої для підйому океанів на 13 метрів – за точку неповернення. Інші переломні моменти можуть призвести до трансформації басейну Амазонки з тропічних лісів у савану та вічної мерзлоти Сибіру, що сприятиме подальшому потеплінню.

У найближчому майбутньому деякі регіони – Східна Бразилія, Південно-Східна Азія, Середземномор’я, Центральний Китай – і берегові лінії майже всюди можуть постраждати відразу від декількох кліматичних лих: посухи, хвиль тепла, циклонів, лісових пожеж, повеней

Щоб уникнути найгірших сценаріїв і підготуватися до ударів, які вже неможливо запобігти, потрібні трансформаційні зміни, що впливають на процеси і поведінку на всіх рівнях: окремої людини, спільноти, бізнесу, інститутів і урядів.

Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату

Change Agency Responsible Future допомагає українським компаніям проаналізувати свій вуглецевий слід і переглянути екологічні принципи роботи. Замовити консультацію >>>