Фонд чистой энергетики Apple профинансировал три новых ветропарка в Китае

UNEP закликає людей і країни переглянути своє ставлення до кондиціонерів

Глобальне потепління на планеті призводить до зростання попиту на кондиціонери, що супроводжується збільшенням споживання електроенергії і збільшенням викидів парникових газів в атмосферу. Тому експерти Програми ООН з довкілля (UNEP) закликають одразу після пандемії переходити на енергоефективні та нешкідливі для природи системи охолодження.

За даними UNEP, сьогодні в світі використовується 3,6 млрд охолоджувальних пристроїв. Водночас сотні мільйонів людей все ще живуть у задушливих міських трущобах без кондиціонерів, а мільйони сільських жителів обходяться навіть без холодильників. Експерти ООН закликають забезпечувати справедливий доступ до нових технологій для всіх, адже в умовах стрімкого потепління системи охолодження вкрай необхідні для охорони здоров’я людей, зберегання вакцин і продуктів харчування, а також забезпечення більшої продуктивності.

Утім, коли кондиціонери будуть доступні всім, хто їх потребує, а не тільки тим, хто може собі зараз їх дозволити, до 2050 року їх буде потрібно 14 млрд. А це обернеться величезним навантаженням на планету – призведе до зростання викидів гідрофторвуглеців, СО2 і сажі, а також до зростання споживання викопного палива.

В UNEP закликають переходити на енергоефективне охолодження, яке дозволило б уникнути викидів 460 млрд тонн парникових газів протягом наступних чотирьох десятиліть. Це дорівнює 8 рокам всіх глобальних викидів.

Такого скорочення, на думку експертів, можна досягти не тільки за рахунок підвищення енергоефективності в холодильній промисловості та поліпшення енергоефективності будівель, але і за рахунок переходу на екологічно безпечні холодоагенти.

Зобов’язання держав щодо відмови від гідрофторвуглеців закріплені в Кігалійській поправці до Монреальського протоколу. Ще один шлях – встановлювати кондиціонери, які працюють на поновлюваних джерелах енергії, а не на енергії, видобутої за рахунок викопного палива.

Експерти відзначають, що, підвищуючи ефективність охолодження, держави можуть скоротити потребу в нових електростанціях, знизити шкідливі викиди в атмосферу і скоротити витрати споживачів.

✔Ціль 3. Міцне здоров’я
✔Ціль 13. Боротьба з кліматичними змінами