save-water-ecology

Комунальники столиці просять Президента України заборонити фосфатні мийні засоби

Масове використання побутової хімії із вмістом фосфатів та інших сполук фосфору забруднює поверхневі води і призводить до фосфатного отруєння водних гідроекосистем і цвітіння (евтрофікації) води в українських річках та озерах. Щоб привернути увагу до проблеми Президента України і вирішити її  на законодавчому рівні, спеціалісти столичного комунального підприємства «Плесо» ініціювали відповідну електронну петицію. Нині її підтримали вже майже 2 тис людей.

«Фосфати, які містяться у пральних порошках, засобах для миття посуду та прибирання, потрапляють у поверхневі водойми зі стічними водами і фактично стають добривом, яке сприяє прискореному росту синьо-зелених водоростей. Якщо у водойму потрапляє 1 грам фосфатів, це провокує ріст 5-10 кг синьо-зелених водоростей. При одному пранні фосфатними мийними засобами у воді опиняється до 16 г фосфатів», – ідеться в зверненні.

За оцінками екологів, концентрація фосфатів, які надходять із стічними водами на очисні споруди водоканалів перед скидом у водойми, перевищує нормативи скидів у 5-6 разів. Більшість очисних споруд не спроможні якісно очистити воду при наявності понаднормових концентрацій хімічних речовин. Очисна потужність споруд не була розрахована на таку кількість забруднювачів, яка нині потрапляє у стічні води. Тому сполуки фосфору опиняються у природних водоймах. Застосування сучасних технологій очищення води допомогло б покращити ситуацію, проте процес модернізації очисних споруд точно не буде швидким і дешевим.

Підтримати петицію «Про заборону фосфатних мийних засобів для покращення стану водних об’єктів України»

Комунальне підтприємство й екологи просять Президента України залучити науковців та інститути громадянського суспільства до розробки законопроєкту про заборону ввезення в Україну, виробництва, реклами, розповсюдження і використання в Україні фосфатних мийних засобів. Вони зауважують, що європейський ринок позбавлений мийних засобів, що містять фосфати, з 2013 року. У Японії застосування фосфатів у пральних порошках припинили ще у 1976 році.

Проєктом також мають бути передбачені правові механізми контролю за відсутністю сполук фосфору у представленій на ринку продукції, відповідальність виробників та імпортерів, до того ж – також заходи, які стимулюватимуть виробництво і використання екологічно дружніх мийних засобів.