Свалка мусора

Український уряд затвердив Національний план управління відходами до 2030 року

Кабінет міністрів України затвердив Національний план управління відходами до 2030 року. Відповідне розпорядження від 20 лютого 2019 р. №117-р підписав голова уряду.

План передбачає розробку правової бази, що регулюватиме збирання, переробку та утилізацію відходів. У тому числі – затвердження національного переліку відходів на основі європейського, порядку прийняття відходів для різних категорій полігонів і методики проведення оцінки ризику для довкілля від об’єктів з оброблення відходів, порядку ведення реєстрів у сфері управління відходами, а також плану заходів щодо зменшення обсягів захоронення відходів, що біологічно розкладаються.

Міністерствам доручено розробити Програму запобігання утворенню відходів. Окрім того, до 2020 року мають з’явитися проекти наказів Мінприроди про затвердження методичних рекомендацій щодо сталих зелених державних закупівель, до 2022-2023 – довідкові документи з найкращих доступних технологій щодо відходів (BREFs). Обласні адміністрації, місцеві органи влади повинні вже зараз готувати проекти регіональних планів управління відходами.

Мінагрополітики, Мінекономрозвитку і Мінприроди відповідають за розробку до 2020 року законопроектів про запровадження економічних інструментів для стимулювання використання біомаси відходів виробництва продукції сільського господарства для виробництва біопалива, електричної та теплової енергії. До 2012 року – про впровадження механізму надання дотацій на збирання і транспортування рослинних відходів, придатних для виробництва кормів для відгодівлі тварин.

18 квітня 2019 року в Києві відбудеться бізнес-практикум Сталий розвиток: управління змінами як конкурентна перевага

Також до 2020 року передбачено утворення міжвідомчої координаційної ради з науково-дослідних робіт з багаторазового використання природних ресурсів та перероблення (recycling) і утилізації відходів, прийняття закону про муніципальні відходи і розробку нових ДБН щодо полігонів.

Тим часом Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко заявив, що план спрямований на побудову в Україні системи управління відходами на основі стандартів ЄС та економіки замкненого циклу. Він є детальною маршрутною картою виконання Національної стратегії управління відходами, ухваленої 2017 року.Міністр екології Остап Семерак вважає даний документ «важливим кроком щодо приведення вітчизняного законодавства до європейських норм управління відходами».

В Україні нині нараховується 6000 сміттєзвалищ і полігонів, які займають 9000 га землі. З усіх побутових відходів, що потрапляють на полігони, 40% – цінні компоненти, які можна переробити: папір, склобій, поліетиленові пляшки та полімерні матеріали.

Photo by Bas Emmen on Unsplash