Стремительная урбанизация

Стрімка урбанізація вимагає нових підходів до управління містами

Сьогодні 55% усіх жителів планети проживають у містах. У найближчі роки частка містян збільшиться, насамперед внаслідок урбанізації Африки і Азії. Стрімке зростання кількості міських жителів обіцяє нові можливості у сфері індустріалізації, але водночас призводить до перенаселення міст, зростання нерівності і деградації навколишнього середовища. Отже стрімка урбанізація вимагає нових підходів до управління містами. Про це заявила голова Генеральної Асамблеї ООН Марія Фернанда Еспіноса у вівторок на засіданні зі сталого розвитку міст, що відбувалось у Нью-Йорку. Серед його учасників – мери міст з різних континентів.

За даними ООН, до 2050 року містянами стануть 6 млрд людей, тобто 70% населення планети. Нині найбільша кількість міст – у Північній Америці, де жителі міст становлять 82% населення. Найменше міських жителів поки що в Африці і Азії. Утім вже до 2030 року в містах проживатиме 47% населення Африки і 56% населення Азії. В Європі до цього часу частка городян становитиме 77%.

Нині на містян припадає понад 80% світового ВВП. Міста є центрами інтелектуальної діяльності, торгівлі, культури, науки, продуктивної праці, соціального розвитку тощо. Проте, як повідомляє Центр новин ООН, чимало з них стають епіцентрами криз: окремі їх райони перетворюються на «гетто», центри масової бідності і злочинності. Житло залишається недоступним для багатьох жителів і розвинених країн, і країн, що розвиваються. У масштабах усього світу на сьогодні 1,6 млрд людей живуть у «незадовільних житлових умовах». З них приблизно 1 млрд – мешканці міських нетрів.

Під час нинішньої 73-й сесії держави-члени Генеральної Асамблеї ООН ухвалили резолюцію, в якій знову нагадали про важливість Програми розвитку міст, затвердженої у жовтні 2016 року. Це – своєрідний порядок денний у сфері урбанізації: стратегія будівництва та розвитку екологічно сталих і придатних для життя міст. Вона закликає до переосмислення планування, облаштування та розвитку міст.

Саме такий підхід, на думку авторів документу, сприятиме реалізації Цілей сталого розвитку-2030, що стосуються ліквідації бідності, охорони здоров’я, забезпечення гендерної рівності, боротьби зі змінами клімату, стимулювання економічного зростання і створення нових робочих місць, поліпшення доступу до сучасних джерел енергії, розширення послуг у галузі водопостачання та санітарії, захисту навколишнього середовища. Отже завдання –  розвиток міст в інтересах усіх мешканців, перетворення їх на центри інновацій і соціальних змін.

Ціль 11. Сталий розвиток міст

Photo by Sawyer Bengtson on Unsplash