Що спільного між аргановою олією і Цілями сталого розвитку?

В ООН вирішили відзначати Міжнародний день арганії. Оскільки аргановое дерево протягом століть було найважливішою сільськогосподарською культурою для арабських і берберських громад і сьогодні продовжує відігравати велику роль у регіональному розвитку. Окрім того, виробництвом олії зазвичай займаються сільські жінки – для них це найважливіше джерело доходу. Тож воно відіграє важливу роль в реалізації Цілей сталого розвитку.

Генеральна асамблея ООН прийняла відповідну резолюцію в березні 2021 року. Сьогодні, 10 травня, цей день відзначається вперше.

Видобувають арганову олію з насіння рідкісного арганового дерева, що росте тільки на півдні Марроко. Останнім часом у світі великою популярністю користуються засоби догляду за волоссям із марокканською олією або олією арганії – шампуні, бальзами, маски тощо. Це найдорожче з усіх косметичних масел, яке також називають «рідке золото».

У Марокко, країні походження цієї олії, вона також використовується в кулінарних і навіть медичних цілях, адже завдяки високому вмісту вітаміну Е добре впливає на серцево-судинну систему людини. Окрім того, арганія використовується в тваринництві. Плоди і листя дерева їстівні і служать кормом для худоби.

Раніше, в 2014 році, керівництво ЮНЕСКО прийняло рішення включити досвід і знання, пов’язані з аргановим деревом, до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Продовольча і сільськогосподарська організація (FАО) тим часом внесла аграрно-пасовищну систему в Марокко до переліку систем сільськогосподарської спадщини світового значення.

фото: unsplash.com