Девочки читают книгу

Рівень озеленення району впливає на IQ у дітей – дослідження

Більш зелене міське середовище сприяє підвищенню інтелекту дітей і знижує рівень поведінкових проблем. Про це свідчать результати дослідження, яке провели бельгійські вчені і результати якого оприлюднено в журналі Plos Medicine.

Аналіз понад 600 дітей у віці від 10 до 15 років показав, що озеленення їхнього району на 3% підвищує IQ у середньому на 2,6 бала. Ефект спостерігався як у багатших, так і більш бідних районах.

«Вже є переконливі докази того, що зелені насадження покращують різні аспекти когнітивного розвитку дітей, але це перше дослідження, присвячене вивченню IQ», – пише The Guardian.

Вчені припускають, що такий вплив на розвиток може бути пов’язаний із більш низьким рівнем стресу, великою кількістю ігор і соціальних контактів або більш спокійною обстановкою.

«З’являється дедалі більше доказів того, що зелене оточення пов’язано з нашою когнітивною функцією, як-от навички пам’яті і уваги», – сказав Тім Наврот, професор екологічної епідеміології в університеті Хасселт у Бельгії, де проводилося дослідження.

Він вважає, що містобудівники повинні приділяти пріоритетну увагу інвестиціям у зелені насадження, адже «створення оптимального середовища для дітей, щоб повністю розкрити свій потенціал, дійсно має велике значення».

У дослідженні використовувалися супутникові зображення для вимірювання рівня озеленення, включаючи парки, сади, вуличні дерева і будь-яку іншу рослинність.

Середній показник IQ склав 105, але вчені виявили, що 4% дітей в районах із низьким рівнем озеленення отримали оцінку нижче 80. І жодна дитина не отримала оцінку нижче 80 у районах із великою кількістю зелених дерев, парків тощо.

Дослідники взяли до уваги рівень добробуту і рівень освіти батьків дітей, значною мірою виключивши думку про те, що сім’ї, у яких більше можливостей для дітей, просто мають більший доступ до зелених насаджень.

Відомо, що більш високий рівень забруднення повітря погіршує інтелект і розвиток дітей. Але цей фактор також був виключений як пояснення. Натомість учені взяли до уваги більш низький рівень шуму, більш низький рівень стресу – як це було виявлено під час інших досліджень – і більш широкі можливості для фізичної і соціальної активності, що можуть пояснити вищі показники IQ.