Кораловый риф

Рай, що зникає. Людина знищує коралові рифи і… себе

Коралові рифи, які захищають острови і прибережні зони від припливів, повеней і ерозії, руйнуються через глобальне потепління й антропогенний вплив. На сьогодні на межі повного зникнення – майже 33% рифів.

Раніше науковці не раз попереджали, що внаслідок руйнування коралових рифів океанічні хвилі можуть стати вдвічі вищими та загрожуватимуть прибережним поселенням. Адже рифи діють як підводні хвилерізи. Вони «розбивають» хвилі, перш ніж вода затопить прибережні об’єкти. Загалом, за даними Science, у світі щонайменше 275 млн людей прямо залежать від наявності рифів.

Професор з Каліфорнійського університету в Санта-Круз Майкл Бек пише на сторінках The Сonversation, що найбільшою перешкодою для інвестицій в природну інфраструктуру, таку як водно-болотні угіддя і рифи, часто є те, що експерти не з’ясували, як оцінити захист, який ці середовища забезпечують, в економічному плані. Втім, відповідно до звіту для Геологічної служби США, співавтором якого він став, коралові рифи у водах США –  від Флориди і Карибського басейну до Гавайських островів і Гуаму – щороку заощаджують країні понад $1,8 млрд. у вигляді допомоги з захисту від повеней і прямих збитків від повеней державній і приватній власності.

Зміни клімату, забруднення океану пластиком і стоками, неконтрольований риболовецький промисел – головні причини загибелі коралів

Отже оцінка користі, яку насправді забезпечують коралові рифи, очевидна. І це ще один вагомий привід замислитися над проблемою і мобілізувати ресурси для їх захисту.

За невтішними даними Міжурядової науково-політичної платформи з біорізноманіття та екологічних систем (IPBES), близько 66% морського середовища зазнало значних змін внаслідок діяльності людини. Наприклад, з 1980 року забруднення пластиком зросло в 10 разів. Щороку у води скидається 300-400 млн тонн важких металів, розчинників, токсичних речовин та інших відходів промислових підприємств, а добрива, що потрапляють к прибережні екосистеми, створюють понад 400 «мертвих зон» океану – на загальну площу понад 245 000 кв. км.

Нещодавно морські біологи проаналізували 159 коралових рифів у Азійсько-Тихоокеанському регіоні та зафіксували мільярди пластикових предметів у коралах. Дослідники стверджують, що пластикові відходи в 20 разів збільшують вірогідність руйнівних захворювань коралів і спричиняють масштабну деградацію цілих екосистем.

Окрім того – і про це варто згадати напередодні курортного сезону – коралам шкодять сонцезахисні креми і засоби, що містять у своєму складі оксібензон (oxybenzone) і октіноксат (octinoxate). Ці хімічні речовини призводять до втрати кольору, пошкодження ДНК і загибелі коралів. Деякі американські міста в штати, зокрема Кі-Вест і Гаваї, ухвалили рішення про заборону таких засобів.

Дослідники також занепокоєні, що підвищення температури води через зміни клімату зачіпає навіть найбільш ізольовані екосистеми. Нове тривожне повідомлення – знебарвився  найпівденніший кораловий риф у світі. Він знаходиться біля острова Лорд-Гав, що розташований за понад 700 км від берега Сіднея. А кількома роками раніше світ шокувала звістка про потужне знебарвлення найбільшого коралового рифу в світі –  Великого Бар’єрного рифу.

Нині вчені експериментують із технологію 3D-друку аби врятувати від вимирання підводну екосистему океану. Один із найбільших штучних рифів розгорнуто на Мальдівах. Утім, якщо люди, бізнеси, країни не переглянуть своє ставлення до навколишнього середовища і не мінімізують негативний вплив наслідків своєї діяльності вже сьогодні, до 2030 року деякі рифи можуть повністю зникнути.

Нагадаємо, цього тижня в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі була представлена нова доповідь IPBES, згідно з якою близько мільйона видів флори і фауни знаходяться на межі безслідного зникнення. Багато тварин, рослини і цілих екосистем можуть бути повністю втрачені вже найближчими десятиліттями. Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азулай назвала цей документ «попередженням для всього світу».

Фото: Unsplash