Морской котик

Шокуюча доповідь. Біорізноманіття знищується безпрецедентними темпами

Близько мільйона видів флори і фауни знаходяться на межі безслідного зникнення. Багато тварин і рослини можуть бути повністю втрачені вже найближчими десятиліттями. Екологи та експерти закликають мобілізувати всі зусилля для збереження біорізноманіття – від коралових рифів до рідкісних видів тигрів і птахів.

Цього тижня в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі була представлена нова доповідь Міжурядової науково-політичної платформи з біорізноманіття та екологічних систем (IPBES). Над нею упродовж трьох років працювали 145 вчених із 50 країн. Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле назвала цей документ попередженням для всього світу.

«Після публікації цієї історичної доповіді ніхто не зможе стверджувати, що нічого не знав про цю проблему. Ми не можемо більше дозволити собі знищувати різноманіття життя. Ми несемо відповідальність перед майбутніми поколіннями», – заявила Одрі Азулай, яку цитують в Центрі новин ООН.

Вона підкреслила, що нове дослідження – це нагадування про необхідність вжити термінових заходів для збереження глобальної екологічної спадщини. Отже, країни світу зобов’язані мобілізувати і об’єднати зусилля заради порятунку планети і всього людства.

Ба більше, захист біорізноманіття так само важливий, як і боротьба зі зміною клімату. Автори звіту нагадали, що рослини і тварини «допомагають людині зберегти здоров’я і служать джерелом добробуту на планеті».

Останніми роками у світі спостерігаються безпрецедентно швидкі темпи втрати біорізноманіття. З 1900 року чисельність місцевих видів флори і фауни в більшості наземних ареалів скоротилась, щонайменше, на 20%. Експерти з тривогою повідомляють про виснаження рибних запасів, зникнення багатьох запилювачів і ґрунтових організмів. Вони закликають зупинити ерозію сільськогосподарських угідь і скорочення лісів.

На сьогодні на межі повного зникнення:

  • понад 40% видів амфібій
  • майже 33% коралових рифів
  • більше третини всіх морських ссавців
  • близько 10% видів комах
  • 100 порід домашньої худоби

З XVI століття були винищені, щонайменше, 680 видів хребетних. До 2016 року вимерло понад 9% усіх одомашнених порід ссавців. «Втрата біорізноманіття є прямим результатом людської діяльності і являє собою серйозну загрозу в усіх регіонах світу», – заявив один із авторів доповіді, професор Сеттеле.

Глобальна доповідь з біорізноманіття – перший міжурядовий документ такого роду, підготовлений у новому тисячолітті. У ньому відображені зміни, що відбулись у природі за останні п’ять десятиліть. Його автори зазначили вплив економічного розвитку на екологію. Вони також навели низку можливих сценаріїв на найближчі десятиліття.

Фото: Unsplash