Дым из промышленной трубы

Право на життя. В ООН називають кліматичні зміни найбільшою загрозою людству

Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет закликає політиків усвідомити, що від їхніх дій, так само як і бездіяльності, залежить майбутнє й нинішнього, й наступних поколінь. За її словами, головна загроза людству сьогодні – кліматична криза, яка зрештою підриває основне право кожного людини – право на життя. Спеціальна заява пролунала напередодня Дня прав людини, що відзначається 10 грудня.

Зокрема, як повідомляє Служба новин ООН, Мішель Бачелет припускає, що надзвичайна ситуація з клімату, можливо, є найсерйознішою загрозою для прав людини у світовому масштабі з часів Другої світової війни. Верховний комісар зазначила, що вже сьогодні ми відчуваємо наслідки кліматичної кризи у всіх сферах: від права на життя, охорону здоров’я, харчування, водні ресурси і житла до права на свободу від дискримінації, на розвиток і самовизначення.

Утім ще більшу небезпеку зміна клімату становить для майбутніх поколінь. Ось чому мільйони дітей, підлітків і молодих людей виступають на захист клімату і все голосніше говорять про прийдешню катастрофу. «Ці молоді люди абсолютно справедливо стверджують, що на кону стоїть їхнє майбутнє і майбутнє тих, хто ще не народився, – сказала Бачелет. – Саме їм доведеться випробувати на собі всі наслідки діяльності або бездіяльності старшого покоління, представники якого зараз очолюють держави і комерційні підприємства і ухвалюють рішення, від яких залежить майбутнє окремих країн, регіонів і всієї планети».

Верховний комісар також нагадала, що Декларація прав людини передбачає захист прав кожної людини, в тому числі права майбутніх поколінь «жити в справедливому суспільстві, де ніщо не загрожує їхній гідності й правам».

Мішель Бачелет підкреслила, що уникнути наслідків надзвичайної кліматичної ситуації не вдасться жодній країні. Уже сьогодні внаслідок стихійних лих, посух і повеней люди втрачають будинки, джерела коштів для існування і все більше людей змушені мігрувати. Нерівність тільки посилюється.

У заяві йдеться, що кордони не зупинять кліматичні зміни, і жодні заходи, продиктовані фінансовими інтересами, не захистять нас від кліматичних наслідків. Натомість наблизять кліматичну катастрофу.

Комісар закликала світових лідерів відкласти в сторону вузькі національної та політичні інтереси, відкрито подивитися в майбутнє і взяти на себе відповідальність за благополуччя всіх жителів Землі, у тому числі – самих себе і своїх нащадків.

Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату та її наслідками