По всьому світі збільшується кількість безпритульних

І в розвинених, і в бідних країнах збільшується кількість людей, що не мають даху над головою. Усе це – результат стрімкої урбанізації, відсутності недорогого житла, приголомшливого збагачення невеликої частки населення і зубожіння мас. Серед безхатченків багато молоді з психічними захворюваннями та психологічними проблемами.

У Нью-Йорку цього тижня триває сесія Комісії із соціального розвитку, одна з головних тем якої – безпритульність. Заступник генерального секретаря з економічних та соціальних питань Лю Чженьмінь називає її «кричущим проявом систематичної дискримінації та соціальної ізоляції».

Він вважає, що причини цього явища численні і взаємопов’язані: від безробіття, зловживання психоактивними речовинами до неконтрольованого знесення старого житла. І для того, щоб подолати проблему, потрібно будувати якісне та доступне за ціною житло, поширювати системи соціального захисту й активізувати заходи щодо пом’якшення наслідків зміни клімату.

За даними ООН, у світі налічується майже 100 млн людей, які не мають даху над головою. Ще 1,6 млрд по всьому світі живуть у неприйнятних умовах. Щороку близько 15 млн осіб піддаються примусовому виселенню.

У Службі новин ООН повідомляють, що за останні роки серед безпритульних збільшується кількість молоді, в тому числі – із серйозними психологічними проблемами. Опинившись на вулиці, вони нерідко замислюються про самогубство, потрапляють у залежність від алкоголю або наркотиків. Багато молодих людей, особливо дівчата, стають легкою здобиччю злочинців, торговців «живим товаром».

Окрім того, безхатченки позбавлені голосу, їх женуть геть з очей і висилають на околиці міст. У багатьох містах для них не вистачає притулків. Часто люди ночують на вулиці і чекають дощу, щоб помитися.

Учасники сесії погоджуються, що проблему безпритульності можна і потрібно вирішувати і, в першу чергу – за рахунок забезпечення доступним за ціною житлом тих, хто цього потребує. Не виключено, що під час засідання в Нью-Йорку буде ухвалена перша в історії резолюція по бездомності. Втім спершу необхідно дати чітке і універсальне визначення бездомності, а також розробити єдиний підхід до визначення масштабів проблеми.

Представник неурядової Організації у справах дітей та молоді Олівія Тан Хіа заявила, що житло має бути доступним для людей усіх соціально-економічних груп. «Дах над головою і чотири стіни, що захищають від холоду, – це не розкіш, а необхідність для повноцінного життя в гідних умовах», – сказала вона.

В Україні точну кількість безпритульних громадян не можуть назвати навіть державні установи. Мінсоцполітики два роки тому нарахувало приблизно 16 тис осіб, що не мають постійного житла. Громадські організації оголошують інші, набагато більші цифри – до 200 тис.

Читайте також: Соціальне підприємство Querstadtein: туристичний Берлін і Дрезден очима безхатченків

Ціль 1. Подолання бідності
Ціль 10. Скорочення нерівності
Ціль 11. Сталий розвиток міст та спільнот

фото: unsplash.com