ООН проголосила доступ до чистого та здорового довкілля універсальним правом людини

Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка проголошує доступ до чистого, здорового та стійкого довкілля універсальним правом людини. Документ підтримала 161 країна.

Резолюція базується на тексті, затвердженому торік Радою з прав людини. Вона закликає держави, міжнародні організації та підприємства активізувати зусилля щодо забезпечення здорового довкілля для всіх жителів планети.

Генсекретар ООН Антоніу Гутерріш привітав історичне рішення. Він вбачає в ньому, держави-члени здатні об’єднатися для спільної боротьби проти потрійної кризи: зміни клімату, втрати біорізноманіття та забруднення довкілля. На його думку, це рішення допоможе державам прискорити виконання своїх зобов’язань у галузі охорони довкілля та прав людини.

У тексті резолюції, спочатку запропонованому Коста-Рікою, Мальдівськими островами, Марокко, Словенією та Швейцарією у червні минулого року, йдеться, що право на здорове довкілля тісно прив’язане до чинного міжнародного законодавства. Негативний вплив зміни клімату, нерозумне використання природних ресурсів, забруднення повітря, землі та води та пов’язана з цим втрата біорізноманіття заважають здійсненню права на чисте довкілля. Екологічна шкода, у свою чергу, спричиняє як прямі, так і непрямі негативні наслідки для ефективного здійснення всіх прав людини.

За словами спеціального доповідача ООН з прав людини та довкілля Девіда Бойда, рішення Генасамблеї змінить саму природу міжнародного права у галузі прав людини. «Уряди десятиліттями давали обіцянки очистити довкілля та боротися з надзвичайною кліматичною ситуацією, але наявність законодавчо закріпленого права на здорове довкілля докорінно змінює ситуацію. «Випрошування» екологічних подачок зміниться вимогами», – наголосив він.