Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка проголошує доступ до чистого, здорового та стійкого довкілля універсальним правом людини. Документ підтримала 161 країна.
Резолюція базується на тексті, затвердженому торік Радою з прав людини. Вона закликає держави, міжнародні організації та підприємства активізувати зусилля щодо забезпечення здорового довкілля для всіх жителів планети.
Генсекретар ООН Антоніу Гутерріш привітав історичне рішення. Він вбачає в ньому, держави-члени здатні об’єднатися для спільної боротьби проти потрійної кризи: зміни клімату, втрати біорізноманіття та забруднення довкілля. На його думку, це рішення допоможе державам прискорити виконання своїх зобов’язань у галузі охорони довкілля та прав людини.
У тексті резолюції, спочатку запропонованому Коста-Рікою, Мальдівськими островами, Марокко, Словенією та Швейцарією у червні минулого року, йдеться, що право на здорове довкілля тісно прив’язане до чинного міжнародного законодавства. Негативний вплив зміни клімату, нерозумне використання природних ресурсів, забруднення повітря, землі та води та пов’язана з цим втрата біорізноманіття заважають здійсненню права на чисте довкілля. Екологічна шкода, у свою чергу, спричиняє як прямі, так і непрямі негативні наслідки для ефективного здійснення всіх прав людини.
За словами спеціального доповідача ООН з прав людини та довкілля Девіда Бойда, рішення Генасамблеї змінить саму природу міжнародного права у галузі прав людини. «Уряди десятиліттями давали обіцянки очистити довкілля та боротися з надзвичайною кліматичною ситуацією, але наявність законодавчо закріпленого права на здорове довкілля докорінно змінює ситуацію. «Випрошування» екологічних подачок зміниться вимогами», – наголосив він.