Плодородие земель

ООН проголосила 2021-2030 роки Десятиліттям відновлення екосистем

Відновлення 350 млн гектарів деградованих земель, починаючи з теперішнього часу і до 2030 року, може надати $9 трлн у вигляді екосистемних послуг і вивести з атмосфери додатково 13-26 гігатонн парникових газів. Про це йдеться у спільномі релізі FAO і UNEP.

Десятиліття відновлення екосистем спрямовано на активізацію зусиль щодо масштабного відновлення деградованих і пошкоджених екосистем задля ефективної боротьби зі зміною клімату, підвищення продовольчої безпеки, водопостачання та біорізноманіття.

Деградація наземних і морських екосистем підриває добробут 3,2 млрд людей і призводить до економічних втрат у розмірі близько 10% річного світового валового продукту, втрачаються різновиди тварин і рослин. Ключові екосистеми, які надають численні послуги, необхідні для виробництва продовольства і ведення сільського господарства, у т.ч. постачання прісною водою, захист від небезпек тощо.

«Десятиліття відновлення екосистем ООН допоможе країнам боротися з наслідками зміни клімату і втратою біорізноманіття, – сказав Жозе Граціану да Сілва, Генеральний директор Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (FAO). – Екосистеми деградують безпрецедентними темпами. Наші глобальні продовольчі системи і засоби для існування багатьох мільйонів людей залежать від того, наскільки злагоджено ми будемо працювати разом для відновлення здорових і сталих екосистем сьогодні і в майбутньому».

Віповідний глобальний заклик до дії має об’єднати політичну підтримку, наукові дослідження та фінансові можливості з метою масштабного відновлення екосистем, починаючи з невеликих пілотних ініціатив і закінчуючи відновленням мільйонів гектарів. За даними досліджень, понад 2 млрд гектарів збезлісення і деградованих ландшафтів у світі мають потенціал до відновлення.

Окрім того, ініціатива сприятиме прискоренню реалізації низки проектів, наприклад, Bonn Challenge, мета якого – відновлення 350 млн гектарів деградованих екосистем до 2030 року – площа, що майже дорівнєю території Індії. На даний час 57 країн, місцеві органи влади і приватні організації взяли на себе зобов’язання відновити понад 170 млн гектарів. Ці зусилля будуть базуватися на таких регіональних проектах, як Ініціатива 20х20 у Латинській Америці, спрямована на відновлення до 2020 року 20 млн гектарів деградованих земель, а також Ініціатива AFR100 з відновлення лісових ландшафтів в Африці, зокрема з відновлення до 2030 року 100 млн гектарів деградованих земель.

Відновлення екосистем визначається як процес відновлення екологічної функції ландшафтів, озер і океанів. Інакше кажучи, підвищення родючості та продуктивності і здатності екосистем задовольняти потреби суспільства. Це може бути реалізовано, наприклад, за допомогою природного відновлення надмірно експлуатованих екосистем або шляхом посадки дерев і інших рослин.

Нині близько 20% вкритої рослинністю поверхні планети демонструють тенденцію до зниження родючості, що пов’язано з ерозією, виснаженням і забрудненням у всіх частинах світу. До 2050 року деградація і зміна клімату можуть призвести до зниження врожайності на 10% по всьому світу і до 50% – в окремих регіонах.

Фото: Matthew Miles on Unsplash