Окурок на пляже

Недопалки вбивають Світовий океан

Сигаретні фільтри – найбільше джерело забруднення океану. Про це пише Кен Екотт на сторінках NowScience, посилаючись на нові дослідження.

«Коли ми думаємо про те, щоб очистити наші океани і скоротити використання продукції, що не підлягає вторинній переробці, ми насамперед згадуємо про пластикові вироби, такі як соломинки, ватні палички, пляшки для напоїв та пакети… Але згідно з новим дослідженням, найбільшим антропогенним забруднювачем океанів в світі є не пластикові соломинки та навіть не пластикові пакети, а сигаретні фільтри», – йдеться у матеріалі.

Сигаретні фільтри можуть завдати непоправної шкоди нашим океанам і дикій природі. Вони повсюдно поширені, а їх утилізація практично не регулюється. Отже необмежена кількість таких відходів потрапляє у моря, їх ковтають представники морської фауни.

З 5,6 трильйонів сигарет, що виробляються з фільтрами щороку, цілих дві третини викидаються споживачами безвідповідально. Більшість з фільтрів містять ацетат целюлози, який розкладається більше 10 років.

«У той час як уряди і великі бренди працюють над скороченням виробництва і використання пластикових виробів, сигаретна індустрія залишається осторонь», – підкреслює автор.

Утім, група активістів прагне змінити ситуацію і заборонити сигаретні фільтри. Кампанія підтримується не тільки активістами-екологами, але і тими, хто опікується питаннями здоров’я людини.

Деякі тютюнові компанії розглядали можливості вирішення питання і власної відповідальності – від запровадження біорозкладних фільтрів до роздачі переносних попільничок. Проте донині їхні зусилля не увінчалися успіхом, і курці переважно кидають недопалки де завгодно – в каналізаційні стоки, на пляжі тощо. Коли недопалки потрапляють у водні шляхи, вони виділяють токсичні хімічні речовини. У відходах тютюнових виробів міститься понад 7000 токсичних хімічних речовин, у т.ч. канцерогени, які з часом накопичуються в навколишньому середовищі. Отже більшість людей помилково вважають, що фільтри природним чином розкладаються.

На сьогодні найбільш успішне рішення запроваджено в Сан-Франциско, де стягується додаткова плата в розмірі 60 центів за пачку сигарет. Це щороку приносить близько $3 млн – на покриття витрат з утилізації сигаретних фільтрів.

Одна з найбільших в Америці організацій по боротьбі з курінням – Truth initiative – також бореться за те, щоб заборонити фільтри, і нещодавно запустила нову кампанію з метою переконати людей скоротити споживання тютюнових виробів і водночас врятувати довкілля від забруднення.

Ціль 12. Відповідальне споживання і виробництво
Ціль 14. Збереження морських екосистем

Фото: Unsplash