Солнечные панели

В Україні скасовано «зелений тариф» для сонячних станцій, встановлених на землі

Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» із поправками, відповідно до яких скасовується «зелений» тариф для домашніх сонячних електростанцій, встановлених на землі.

Відповідно до документу, «зелений» тариф на електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, за умови їх розташування на дахах та/або фасадах будівель та інших капітальних споруд, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт «зеленого» тарифу для електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, за умови їх розташування на дахах та/або фасадах будівель та інших капітальних споруд.

У пояснювальній записці йдеться про те, що сьогодні відновлювана енергетика в Україні розвивається  швидкими темпами, особливо виробництво електричної енергії з енергії сонця, вітру. Насамперед, через встановлення на законодавчому рівні гарантованого рівня «зеленого» тарифу на електричну енергію з відновлюваних джерел енергії та зобов’язання щодо викупу всього обсягу «зеленої» енергії, відпущеної в енергетичну систему України. Окрім того, законами передбачена низка преференцій та економічних стимулів для розвитку проектів у сфері відновлюваної енергетики, зокрема,  застосування надбавки до «зеленого» тарифу у разі використання  українського обладнання, матеріалів при будівництві об’єктів, спрощення залучення банківського фінансування через надання можливості укладення попередніх договорів купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом та деякі інші.

У 2017 році обсяг відпущеної виробниками за «зеленим» тарифом електричної енергії становив 1,5% в загальному обсязі відпущеної виробниками електричної енергії. Внаслідок «значного цінового навантаження «зелених» тарифів на оптову ринкову ціну частка оплати з Оптового ринку електричної енергії виробникам за «зеленим» тарифом у 2017 році становила 7,5%, а наприкінці 2018 року сягнула 8,2%».

«Високий рівень «зеленого» тарифу в Україні, особливо тарифу для сонячних електростанцій (СЕС) створює надлишкове цінове навантаження для споживачів електричної енергії України, яке буде надалі стрімко зростати з введенням в експлуатацію нових електростанцій», – наполягають ініціатори закону на чолі з в.о. голови Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександром Домбровським.

Щодо рівня «зеленого» тарифу для різних видів ВДЕ, парламент проголосував за зниження у 2020 році рівня «зеленого» тарифу для СЕС на 25% з подальшим зменшенням ще на 2,5% кожного року протягом 3 років (чинний закон передбачає 10%-ве зниження тарифу у 2020 році) та для ВЕС зменшення рівня тарифу на 10% з подальшим  зменшенням ще на 1,5% кожного року протягом 3 років (чинний закон передбачає 10%-ве зниження рівня тарифу).

Перші «зелені» аукціони мають відбутися у 2020 році для розподілу квоти на 2020 рік. Кабміну доручено забезпечити проведення у 2019 році пілотного аукціону.  На аукціоні розподілятиметься щорічна квота підтримки (визначений на відповідний рік обсяг потужності об’єктів ВДЕ, в межах якого суб’єктам господарювання гарантується підтримка з боку держави). Щороку, не пізніше 1 грудня, уряд встановлюватиме щорічні квоти на наступні 5 років. Це «має забезпечити передбачуваність для суб’єктів ринку при плануванні та реалізації проектів у сфері ВДЕ».

Варто зауважити, що у Верховній Раді вже зареєстровано дві постанови про скасування рішення від 25.04.2019 про прийняття Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії». До того ж, «енергетичні нововведення» поки що не підписано Президентом України.

Фото: Unsplash