Рост населения в городах

Населення світу зростає, старіє і переїжджає в міста

Стрімке зростання і мобільність населення, збільшення частки людей похилого віку та урбанізація – ці безпрецедентні демографічні зміни обертаються на величезне навантаження на екологію, економічні і соціальні проблеми, проте водночас відкривають нові можливості. Демографічні тенденції обговорюють учасники сесії Комісії з народонаселення і розвитку, яка відбувається у Нью-Йорку.

За словами першого заступника Генсека ООН Аміни Мохаммед, за останні 25 років значно скоротилась кількість людей, які живуть в умовах крайньої бідності, істотно збільшилася тривалість життя людей. За період з 1994 року по 2019 рік рівень смертності дітей у віці до 5 років скоротився на 54%. Очікувана тривалість життя в усьому світі зросла з 64,9 років до 72,3 року і до 2030 року збільшиться приблизно ще на 2 роки. У всьому світі значно підвищився рівень добробуту населення. Утім, багато проблем ще не вирішені. Зокрема, нинішні демографічні тенденції призводять до серйозних екологічних, економічних і соціальних проблем.

Чисельність населення світу продовжує зростати і до 2050 року становитиме 9,7 млрд людей, а до кінця століття – до 11 млрд осіб

Сьогодні населення світу, чисельність якого в 2019 році склала 7,7 млрд людей, продовжує зростати і до 2050 року досягне 9,7 млрд осіб, а до кінця століття збільшиться приблизно до 11 млрд осіб. «Зростання чисельності населення і економічне зростання привели до величезного зростання масштабів виробництва і споживання, що обернулося неймовірними наслідками для навколишнього середовища», – підкреслила Аміна Мохаммед, яку цитують в Центрі новин ООН. Вона підкреслила необхідність переходу до сталого розвитку.

У доповіді Генерального секретаря ООН, представленій на розгляд у Нью-Йорку, зазначається, що зростання чисельності населення супроводжується його старінням, зниженням рівня народжуваності, а також стрімкою урбанізацією. Вже зараз у всьому світі середній рівень народжуваності – 2,5 дитини на одну жінку, а до 2030 року – близько 2,4 народжень на жінку. За прогнозами, в 2050 році понад 70% населення світу буде жити в країнах, де загальний показник народжуваності буде нижче за рівень, необхідний для відтворення населення.

Що стосується людей у ​​віці 65 років і старше, то їх частка в загальній чисельності населення зростає. Нині їх 19% в Європі і 16% в Північній Америці, а до 2050 року показники збільшаться до 28% і 23% відповідно. Очікується, що за цей період частка літніх людей в Азії, Латинській Америці і Карибському басейні також збільшиться – з нинішніх 8% до 18%. В Африці, де на сьогодні наймолодше населення, до 2050 року частка літніх людей складе 9%. При цьому вже сьогодні майже половина літніх людей у світі не отримують пенсію.

Майже весь приріст населення в майбутньому відбуватиметься за рахунок збільшення числа міських жителів

Нині приблизно 56% світового населення проживає в містах. Майже весь приріст населення в майбутньому відбуватиметься за рахунок збільшення числа міських жителів, на яких у 2030 році припадатиме 60% населення країн світу, а до 2050 року – приблизно 68%.

Отже уряди всіх країн світу повинні враховувати у своїх планах розвитку всі питання, пов’язані з тенденціями народжуваності, смертності та міграції, які впливатимуть на чисельність і вікову структуру майбутнього населення. В такий спосіб вони зможуть сприяти досягненню Цілей сталого розвитку на період до 2030 року.

Photo by Ryoji Iwata on Unsplash