Дощ замінить сніг в Арктиці через спекотний клімат – дослідження

Кліматичні моделі показують, що зміни відбудуться на десятиліття швидше, ніж передбачалося раніше, із «серйозними» наслідками. Дощ замінить сніг як найбільш поширені опади в Арктиці, оскільки кліматична криза нагріває північну крижану шапку планети.

Новим дослідженням керувала Мішель МакКрістал з Манітобського університету, що в Канаді. За її словами, не варто думати, що Арктика далеко і процеси, які там відбуваються, нас не стосуються. «Ви можете подумати, що Арктика дуже далеко від вашого повсякденного життя, але насправді температура там настільки підвищилася, що вплине на південь», – каже науковиця, яку цитує The Guardian.

Сьогодні в Арктиці випадає більше снігу, аніж дощу. Але це зміниться, як показують дослідження, і до кінця століття випаде більше дощу, ніж снігу, якщо світ потеплішає на 3°C. Навіть якщо всі країни виконають свої обіцянки щодо скорочення викидів і підвищення глобальної температури вдасться утримати на рівні 1,5-2°C, у районах Гренландії та Норвезького моря все одно переважатимуть дощі. Вчені були вражені у серпні, коли дощ уперше за всю історію йшов на вершині величезної крижаної шапки Гренландії.

У дослідженні використовувалися нові кліматичні моделі, які показали, що перехід від снігу до дощу відбудеться на десятиліття швидше, ніж передбачалося раніше, причому осінь демонструє найдраматичніші сезонні зміни.

Наприклад, було виявлено, що в центральній частині Арктики восени 2060 або 2070 року переважатимуть дощі, якщо викиди вуглецю не будуть скорочені, а не до 2090 року, як передбачалося раніше.

За словами дослідників, наслідки серйозні – від прискорення глобального потепління та підвищення рівня моря до танення вічної мерзлоти, просідання доріг і масового голоду оленів у регіоні. Вчені вважають, що швидке нагрівання в Арктиці може також посилити екстремальні погодні явища, такі як повені та хвилі тепла в Європі, Азії та Північній Америці через зміну течії.

Сильні снігопади в Арктиці важливі для всього цього регіону, а також для глобального клімату, оскільки вона відображає багато сонячного світла. Сніг важливий для утворення морського льоду кожної зими, тому менше снігу означає менше льоду і більше тепла, що поглинається відкритими океанами. Окрім того, через більшу кількість опадів є ризик сповзання льодовиків в океан і, як наслідок, підвищення рівня моря, що загрожує багатьом прибережним районам.

Більшість землі в Арктиці – це постійно замерзлий грунт. Але, якщо дощитиме, вода може розтопити вічну мерзлоту, і це матиме глобальні наслідки, адже вічна мерзлота є великим поглиначем вуглецю та метану.

фото: @jeremybishop/unsplash.com