Пустыня и засуха

До 2025 року двом третинам населення планети бракуватиме води через засухи

До 2025 року дві третини населення планети житиме в умовах браку води, а до 2045 року 135 млн людей залишать свої домівки через деградацію землі. Про це нагадали в ООН з нагоди Всесвітнього дня боротьби з опустелюванням і засухою, який щороку доводиться на 17 червня.

Деградація земель відбувається під впливом різних факторів, у тому числі – зміна клімату та діяльність людини. Таке визначення включено в Конвенцію ООН по боротьбі з опустелюванням. Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш нагадав, що цей «епохальний» документ, який рівно чверть століття тому ухвалили 197 сторін, спрямований на мобілізацію в глобальному масштабі.

«Проте потрібно ще багато зробити. Щороку світ втрачає 24 млрд тонн родючого ґрунту. А через деградацію посушливих земель країни, що розвиваються щорічно недоотримують до 8% національного внутрішнього продукту», – підкреслив Гуттеріш, якого цитує Служба новин ООН.

Замовити корпоративний workshop і обрати свої вектори сталого розвитку

В ООН закликають до захисту і відновлення земель, їх більш ефективного використання – саме це може скоротити вимушену міграцію, підвищити продовольчу безпеку і стимулювати економічне зростання. Це також допоможе впоратися з надзвичайною кліматичної ситуацією на планеті: за даними вчених, відновлення ґрунтів деградованих екосистем здатне скоротити викиди на 3 млрд тонн вуглецю на рік.

Нині прикладом екологічної катастрофи можна назвати висихання Аральского моря – колись четвертого за розміром закритого моря у світі. Як наслідок – зміна укладу життя мільйонів людей, руйнація соціальних та економічних систем регіону. Зникли цінні породи промислових риб, а також види диких тварин. На оголеній частині Аралу з’явилися сольові пустелі площею понад 5,5 млн гектарів. Отже світ має винести урок і негайно мобілізувати зусилля для виконання Паризької кліматичної угоди.

Проблема опустелювання – це проблема світового значення, яка має серйозні наслідки для системи міжнародної екологічної безпеки, для подолання бідності, соціально-економічної стабільності та сталого розвитку. Однією з Цілей сталого розвитку є захист і відновлення екосистем суші і сприяння їх раціональному використанню, раціональне лісокористування, боротьба з опустелюванням, припинення процесу деградації земель і втрати біорізноманіття.

Ціль 13. Вжиття невідкладних заходів щодо боротьби зі зміною клімату та його наслідками

Ціль 15. Захист та відновлення екосистем суші та сприяння їх раціональному використанню, раціональне лісокористування, боротьба з опустелюванням, припинення і повернення назад процесу деградації земель та зупинка процесу втрати біорізноманіття

фото: Unsplash