здоровье и развитие детей

Чи є майбутнє в наших дітей? Україна – на 91 місці в рейтингу здоров’я і розвитку дітей

Незважаючи на значні поліпшення якості життя, харчування та освіти протягом останнього десятиліття, нині діти стикаються з невизначеним майбутнім. Зміна клімату, екологічна деградація, міграція населення, конфлікти, поширення нерівності та хижацька комерційна практика загрожують здоров’ю та майбутньому дітей у кожній країні. Про це йдеться в доповіді, яку оприлюднили цього тижня ВОЗ – UNICEF – Lancet.

Комісія, до складу якої входять понад 40 міжнародних експертів, наполягає на радикальному переосмисленні питань здоров’я дітей у контексті 17 Цілей сталого розвитку, що їх узгодили в 2015 році країни світу.

За оцінками експертів, в країнах із низьким і середнім рівнем доходу близько 250 млн дітей у віці до п’яти років ризикують ніколи в повній мірі не реалізувати свій потенціал, якщо брати до уваги показники поширеності затримки росту і бідності. Проте ще більше занепокоєння викликає той факт, що сьогодні над кожною дитиною в світі нависла серйозна загроза, обумовлена ​​з одного боку зміною клімату, з іншого – комерційним тиском. Зокрема, нав’язуванням виробниками дітям продуктів швидкого харчування, підсолоджених цукром напоїв, алкоголю, тютюну та іншої продукції.

Доповідь містить новий глобальний індекс, що охоплює 180 країн. У ньому порівнюються досягнення в забезпеченні процвітання дітей, у тому числі – показники виживання і благополуччя дітей, зокрема в галузі охорони здоров’я, освіти і харчування. Також враховано непрямі показники – обсяги викидів парникових газів, забезпечення справедливості або розрив у доходах.

Відповідно до дослідження, найкраще середовище для виховання наступного покоління пропонує Норвегія. Вона випередила Південну Корею (2 місце), Нідерланди (3 місце), Францію (4 місце) і Ірландію (5 місце).

Польща посіла 33 місце, Білорусь – 35, США – 39, Китай – 43, Туркменістан – 52, Молдова – 55, Узбекістан – 71, Грузія – 76, Монголія – 84, а Україна – 91 місце.

Виявлено, що провідні країни, які також входять до числа найбагатших країн світу, мають якісні школи, лікарні та екологічну політику

Замикають рейтинг Сомалі (178 місце), Чад (179 місце) і Центральноафриканська Республіка (180 місце).

Члени незалежної комісії закликають інвестувати в майбутнє дітей. І пропонують створити за участю дітей і задля дітей новий глобальний рух на захист дитячого здоров’я і майбутнього, а також:

  • у найстисліші терміни знизити викиди CO2 в інтересах майбутнього дітей, які успадкують нашу планету;
  • зробити дітей і підлітків центральним елементом зусиль по досягненню сталого розвитку;
  • впроваджувати нові заходи політики і вкладати нові ресурси в охорону здоров’я і прав дитини;
  • враховувати думку дітей при ухваленні політичних рішень;
  • посилити державне регулювання реклами шкідливих продуктів, спираючись на новий факультативний протокол до Конвенції ООН про права дитини.

фото @joshapplegate on Unsplash