Зміна клімату спостерігається у всіх регіонах планети і цей процес стає дедалі інтенсивнішим. Ба більше, деякі з тенденцій вже незворотні. Про це йдеться в доповіді Міжурядової групи експертів ООН з питань клімату, оприлюдненому в Женеві.
У ньому зазначається, что зміна клімату викликана діяльністю людини. Вона призводить до численних екстремальних погодних явищ по всій планеті. За даними науковців, змінюється вся кліматична система Землі, і ці зміни позначаються на стані атмосфери, океанів, льодовиків і поверхні Землі. Багато з цих змін є безпрецедентними, а деякі, як от зростання рівня океану в найближчі століття або навіть тисячоліття неможливо повернути назад.
Однак, вважають автори доповіді, у силах людей обмежити масштаби зміни клімату. Так, 234 експерта з 66 країн світу наголошують на необхідності істотно скоротити викиди шкідливих речовин у атмосферу, в тому числі – парникових газів. Якщо зробити це в короткі терміни, можна значно поліпшити якість повітря і стабілізувати глобальну температуру.
Раніше міжнародне співтовариство погодилося утримати глобальне підвищення температури на рівні не більше 1,5°C, проте вже найближчим часом, якщо не вжити термінових заходів, цей поріг буде перейдено. Тож в ООН наголошують, що напередодні конференції з питань клімату, яка відбудеться в Глазго в листопаді, всі країни, а особливо ті, що входять до G20, повинні підтвердити свою прихильність боротьбі зі зміною клімату і примкнути до коаліції «нульових викидів».
Як зазанчається в звіті, викиди парникових газів внаслідок діяльності людини були основною причиною потепління глобального клімату приблизно на 1,1°C у період з 1850 по 1900 роки. Очікується, що в найближчі 20 років цей рівень у середньому досягне або перевищить 1,5°C.
«Цей звіт – твереза оцінка того, якою буде реальність у найближчі десятиліття. Тепер ми маємо набагато чіткішу картину минулого, сьогодення і майбутнього клімату Землі, що дуже важливо для розуміння того, куди ми рухаємося, що ми ще можемо зробити і як нам слід підготуватися до майбутніх змін», – співголова робочої групи експертів Валері Массон-Дельмот.
За прогнозами науковців, у найближчі десятиліття кліматичні зміни будуть наростати в усіх регіонах планети. Зокрема, збільшуватимуться періоди тривалої спеки і скорочуватимуться холодні сезони. При глобальному потеплінні на 2°C постраждає, насамперед, сільське господарство і посилиться навантаження на системи охорони здоров’я.
Але справа не тільки в підвищенні температури. Зміна клімату призводить до безлічі непрогнозованих наслідків у найрізноманітніших сферах, у тому числі:
● Зміна клімату посилює кругообіг води, що в одних регіонах призводить до інтенсивних опадів і пов’язаним із цим повеней, а в інших – до екстремальних засух.
● Зміна клімату впливає на характер опадів. У високих широтах їх ймовірність збільшується, в той час як на території більшої частини субтропіків відбувається їх зменшення.
● У прибережних районах в XXI столітті триватиме тенденція підйому рівня моря, що, в свою чергу, сприятиме частішим і сильнішим повеням у низинних районах і ерозії грунту.
● Екстремальні зміни рівня моря, які раніше відбувалися один раз в 100 років, будуть відбуватися щорічно ближче до кінця нинішнього століття.
● Подальше потепління посилить танення вічної мерзлоти, втрату снігового покриву і скорочення льодовиків в Арктиці.
● Зміни стану світового океану призведуть до частіших припливів теплих течій, що відіб’ється на екосистемі океану і на становищі людей, які живуть за рахунок рибного лову.
● Окремі аспекти зміни клімату можуть позначитися на мешканцях міст, які відчують потепління клімату, а також зіткнуться з повенями через сильні опади та підвищення рівня моря в прибережних регіонах.
✔Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату та її наслідками