save-water-ecology

1 січня 2021 офіційно стартує Десятиліття наук про океан

Протягом наступних десяти років міжнародне співтовариство має вкласти значні кошти в науки про океан, здебільшого в пошук новацій і вирішення глобальних проблем.

Генасамблея ООН затвердила сім цілей Десятиліття наук про океан на період до 2030 року:
1. Чистий океан – джерела забруднення виявляються, скорочуються або ліквідуються.
2. Здоровий океан – розуміння, охорона, відновлення морських екосистем і ефективне управління ними.
3. Продуктивний океан – стале продовольче постачання і невиснажлива морська економіка.
4. Передбачуваний океан – суспільство розуміє зміни стану океану і може реагувати на них.
5. Безпечний океан – життя людей і джерела коштів для існування захищені від небезпеки, що виходить від океану.
6. Доступний океан – відкритий рівний доступ до даних, інформації, технологій та інновацій.
7. Надихаючий і захоплюючий океан – суспільство розуміє і цінує океан з точки зору власного благополуччя та сталого розвитку.

Для чого це потрібно? Океан відіграє найважливішу роль у житті людини і благополуччя планети. Проте він ще погано вивчений, а роль океанографії недооцінено.

«На початку третього тисячоліття океанографія здатна виявляти проблеми і пропонувати вирішення – але тільки за умови, що ми перестанемо нею нехтувати», – заявила генеральна директорка ЮНЕСКО Одре Азула. За її словами, наука про океан відіграватиме важливу роль у відновленні після пандемії.

За даними ООН, держави в середньому витрачають на науки про океан лише 1,7% своїх дослідницьких бюджетів – набагато менше, ніж на інші галузі наукових досліджень. Хоча внесок морських індустрій у світову економіку оцінюється в $1,5 трлн. Це також більш ніж 30 мільйонів робочих місць для людей.

Океан також відіграє важливу роль у таких галузях економіки, як-от торгівля, транспортування енергоносіїв, туризм, видобуток викопного палива, розвиток прибережної вітроенергетики.

Утім, сьогодні ми знаємо лише малу частину того, що таїть у собі Світовий океан, який покриває 71% планети. На мапі позначено лише 20% території морського дна. Ще належить вивчити великі області, зокрема арктичні регіони, з точки зору поширення видів, екосистем і океанічних процесів.

Світовий океан також відіграє найважливішу роль у пом’якшенні наслідків глобального потепління, але його можливість поглинати парникові гази майже вичерпана.