Пластиковая бутылка на берегу

Забруднення пластиком увійшло у викопну історію

Забруднення довкілля пластиком збільшується з 1945 року в геометричній прогресії. Вчені припускають, що шари пластику свідчать про початок Антропоцену – геологічної епохи, в якій людська діяльність стала домінувати на планеті, а наслідки цієї діяльності можуть змінити хід історії. Отже після епохи бронзи і заліза поточний період може увійти в історію як епоха пластику.

The Guardian пише, що перший детальний аналіз відкладень на дні біля узбережжя Каліфорнії зроблено ще в 1834 році. З того часу вчені виявили, що пластик в шарах відображає саме експоненціальне зростання виробництва пластику за останні 70 років. Більшість пластикових часток – волокна з синтетичних тканин, які використовуються в одязі. Це вказує на те, що пластик вільно стікає в океан через каналізацію і стічні води.

«Наша любов до пластику залишилася в нашому літописі скам’янілостей, – сказала Дженніфер Брендон з Інституту океанографії імені Скріппса, що при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго. – Це погано для тварин, які живуть на дні океану: коралові рифи, мідії, устриці тощо. Але той факт, що він потрапляє до нашого літопису скам’янілостей, є скоріше питанням існування».

Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, показало, що з 1940-х років кількість мікроскопічних пластиків у відкладеннях подвоюється приблизно кожні 15 років. У 2010 році, коли взяли проби, забруднення досягло майже 40 часток на кожній ділянці 10 на 10 см океанського дна. Дві третини часток – пластикові волокна, п’ята частина – із залишками іншого пластику, а десята – фрагменти пластикової плівки.

Дослідження, проведене 2016 року, показало, що одне прання одягу може привести до виділення 700 тис часток мікропластику. Отже ми не фільтруємо їх належним чином на рівні домашніх господарств або очисних споруд.

Багато мільйонів тонн пластику викидаються в навколишнє середовище щороку і розкладаються на дрібні частинки і волокна, які назавжди залишаються у природі. Мікропластік знайдено всюди – від найглибших океанів до найвищих гір і навіть в арктичному повітрі, що свідчить про повсюдне забруднення планети.

Ціль 12. Відповідальне споживання

фото: unsplash.com