Пластиковая бутылка

В ЄС планують запровадити «пластиковий податок»

Національний внесок країн-членів ЄС у наступний довгостроковий бюджет об’єднаної Європи незабаром може частково залежати від кількості перероблено пластику. Раніше з боку представників Європейської комісії вже лунала пропозиція запровадження «пластикового податку». За попередніми підрахунками, бюджет ЄС може отримувати в середньому 6,6 млрд євро відповідних надходжень на рік.

«Важливо модернізувати бюджет. Я наполягаю на тому, що якщо Європа хоче процвітати в майбутньому, їй потрібно буде в нього інвестувати», – заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен напередодні саміту в Брюсселі, присвяченому бюджету Євросоюзу на період 2021-2027 років.

Європейська комісія запропонувала кілька варіантів одержання додаткових власних доходів. Одне з джерел – це стягнення плати за неперероблену пластикову упаковку. Чим менші обсяги країни перероблятимуть, тим більше сплачуватимуть до бюджету.

Польські медіа зазначають, що в середньому в ЄС переробляють 42% пластику, в Польщі цей показник складає приблизно 35%.

Естонський інформаційний портал ERR повідомляє з посиланням на міністра фінансів Мартіна Хельме, що Естонія – одна з небагатьох країн, які категорично проти цієї ініціативи. У Брюсселі Естонію наводять як приклад країни, в якій використовується дуже багато пластикової упаковки, проте мало відправляється на переробку.

«Якщо нинішня ситуація з переробкою пластику не зміниться, то Естонії, за попередніми оцінками, доведеться доплачувати близько 20 млн євро», – підраховує ERR.

За даними EUobserver, внески розраховуватимуть шляхом справляння збору в розмірі 0,8 євро за кг ваги відходів пластикової упаковки, яку не рециркулюють.

У 2017 році в ЄС було вироблено в цілому 14,5 млн тонн пакувальних відходів. Водночас  кількість відходів варіювалася за країнами: від 64 кг на жителя в Болгарії до 231 кг на жителя в Люксембурзі. Те саме стосується утилізації пластикової упаковки – вона також широко варіюється між державами-членами.

Франція, Фінляндія та Естонія мають найнижчий рівень переробки відходів пластикової упаковки – 30%, що може зробити їх найбільшими платниками цього «пластикового податку» до бюджету.

Іще одне джерело надходжень до бюджету впродовж 2021-2027 років – передача частини коштів від продажу квот на викиди CO2 за Європейською системою торгівлі викидами (ETS). Наприклад, у 2018 році дохід ETS від продажу дозволів ЄС на викиди вуглецю перевищив 14 млрд євро.

Також розглядається, що принаймні 25% витрат має бути спрямовано на проекти, пов’язані з кліматом. Хоча Європейський парламент вважає доцільним 30%.

фото: unsplash.com