океанская черепаха запуталась в пластике

В ООН обговорюють проект нової конвенції на захист океанів

У штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку розпочато розробку нового міжнародного документу – юридично обов’язкового – про захист морського біологічного різноманіття, у тому числі – поза межами дії національних юрисдикцій. А це – дві третини всіх океанів. Угода базуватиметься на принципах Конвенції ООН з морського права.

Служба новин ООН повідомляє, що світовий океан довгі роки підпадав під дію доктрини свободи морів, висунутої ще в XVII ст. Зокрема вона обмежує національні права і юрисдикцію щодо океану до вузької смужки моря, прилеглої до узбережжя тієї чи іншої країни. Інша частина Світового океану була проголошена вільним і не належить жодній державі.

1982 року ухвалено Конвенцію ООН з морського права, яка встановила межі територіальних морів держав – у 12 милях від берега, а також виняткові економічні зони – в межах 200 миль. Вона передбачає правила розширення права на континентальні шельфи – до 350 миль від берега.

Світовий океан займає майже три чверті поверхні земної кулі. У ньому мешкають і найбільші жителі на планеті – блакитні кити,  і мільярди крихітних мікроорганізмів. За останні 150 років спостерігається стрімка втрата цього морського біорізноманіття. Третина запасів риби надмірно експлуатується. Так звані «мертві зони» у Світовому океані збільшуються і за площею, і за кількістю.

Нова угода має забезпечити міжнародний захист морських екосистем у районах поза межами дії національної юрисдикції. Розроблений перший проект містить положення, що передбачають збереження і стале використання морських генетичних ресурсів. Автори проекту пропонують серед іншого врегулювати питання спільного використання морських ресурсів.

Документ передбачає створення морських зон охорони, вказує способи проведення екологічного оцінювання, а також завдання з нарощування потенціалу бідних країн і передачі їм сучасних морських технологій. Під час переговорів держави обговорюють також питання про видобуток корисних глибоководних копалин. Представники Євросоюзу висловлюють сподівання, що текст документа буде узгоджений вже до 2020 року.

Нагадаємо, що на збереження і раціональне використання океанів, морів і морських ресурсів спрямована Ціль 14 сталого розвитку.

фото: ООН/С.Рашид