Свалка мусора

Україна наблизилась до перезапуску системи управління відходами

Народні депутати України проголосували в першому читанні за законопроєкт, спрямований на вдосконалення системи управління відходами.

У пояснювальній записці до проєкту також ідеться, що він закон має забезпечити нормативно-правове регулювання відносин у сфері управління відходами з урахуванням вимог директив Європейського Союзу, а в цілому – покращити стан довкілля та сприяти досягненню Цілей сталого розвитку.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський зазначив, що проблема накопичення та неналежного поводження з відходами набула уже не лише національного масштабу, а й міжнародного.

«Ми фактично перетворюємо річки у сміттєпроводи, а землю забруднюємо сміттям, тим самим ставлячи під ризик власне здоров’я та своїх близьких. Така ситуація є неприпустимою, і ми спільно повинні докласти максимально зусиль для її вирішення. Головним бар’єром для розвитку сміттєпереробної галузі є застарілі правила на ринку. Рамковий закон «Про управління відходами», який сьогодні народні депутати підтримали у першому читанні, запровадить нові прозорі правила на ринку, створить галузь переробки відходів та сприятиме екологічно безпечному поводженню з ними», – наголосив він.

Законопроектом пропонується запровадити ієрархію управління відходами та основні вимоги до розширеної відповідальності виробника, ввести систему довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Окрім того, передбачено впровадження інформаційної системи управління відходами, яка надасть змогу значно спростити систему обліку та звітності, подання декларацій та здійснення дозвільних процедур у сфері управління відходами. Запровадження підсистеми відкритих реєстрів забезпечить доступ до інформації утворювачів та інших володільців відходів, громадськості.

Пропонується посилити контроль за збиранням та обробленням небезпечних відходів шляхом посилення вимог до ліцензування такої діяльності.

Законопроектом також пропонується встановити порядок збирання, вивезення та оброблення муніципальних відходів, забезпечити впровадження їх роздільного збирання та рециклінгу, передбачити вимоги до якісного надання послуги з управління відходами та нарахування плати за таку послугу.

Також передбачається внесення змін до Кодексу про адміністративні порушення та значне підняття штрафів за порушення вимог законодавства у сфері управління відходами, зокрема, і за засмічення територій.

Законопроект зареєстровано у Верховній Раді за номером 2207-1-д.

Фото: Unsplash