съедобная упаковка из водорослей

У найближчі десятиліття дедалі більше країн відчуватимуть дефіцит води

Глобальне потепління негативно позначається на водопостачанні систем сільськогосподарського виробництва. У багатьох регіонах світу змінилася кількість і регулярність опадів, дедалі частіше відбуваються посухи і повені. Через те дедалі гостріше відчувається нестача води і зростає конкуренція щодо водних ресурсів.

Про це повідомляють експерти Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (FAO). Вони опублікували дві нові доповіді, присвячені даній темі, і наголошують на необхідності більш ефективного управління водними ресурсами та модернізації сільського господарства.

У FAO підкреслюють, що 72% прісної води у світі використовується в сільському господарстві, 16% – в індустріальному виробництві, 12% – у сфері побутових послуг.

Приблизно третина населення світу – близько 2,3 млрд людей – живе в країнах, що зазнають нестачу води, а 10% або 733 мле людей – в країнах з критичним дефіцитом води. В останніх її не вистачає не тільки на сільськогосподарські, але і на особисті потреби.

У FAO також повідомляють, що в найближчі десятиліття все більше країн і регіонів будуть відчувати дефіцит водних ресурсів. А низка великих міст, у тому числі – Пекін, Лондон, Мумбаї і Токіо до 2050 року можуть зазнати серйозної кризи водопостачання.

Для того, щоб виміряти рівень браку води, експерти FAO використовують такий показник, як «водний стрес» або рівень навантаження на водні ресурси. Вони вираховують процентне співвідношення забору води до її запасів. Якщо понад 100% – це критичний рівень.

У 2018 році в світі було використано 18,4% запасів прісної води. Однак у деяких регіонах, наприклад, у Центральній Азії, забір води перевищує загальносвітовий показник.

В Узбекистані і Туркменістані нині вже критичний рівень навантаження на водні ресурси. Обсяги води, які використовують ці країни, становлять 169% і 144% від їх водних запасів відповідно.

У Таджикистані, Вірменії та Азербайджані «водний стрес» оцінюється як середній, він становить 62%, 56% і 54% відповідно. У Киргизстані та Казахстані показники використання прісної води також перевищують загальносвітовий рівень і досягають 50% і 33% відповідно.

Україна використовує 14% своїх запасів прісної води, Молдова – 12%, Грузія – всього 4%.

Найбільші обсяги забору води відповідно до запасів –  у Кувейті, тут аж 3850%. Найкраща ситуація – в Конго, там цей показник становить всього 0,03%.

«Проблеми водопостачання в сільському господарстві, такі як брак, забруднення води та її надмірне використання, необхідно вирішувати терміново. Продовольчі системи потрібно трансформувати і зробити їх більш сталими, особливо з огляду на негативні наслідки зміни клімату», – заявила заступниця голови всього Марія Елена Семеду.