Электроэнергия в городах

Сталий атом. Як найбільший виробник електроенергії впроваджує політику сталості

В Україні дедалі більше компаній встановлюють довгострокові цілі в економічному, соціальному і екологічному контексті, запроваджуючи політику сталого розвитку як складову бізнес-стратегії. Серед державних підприємств тренд задала Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», яка до того ж першою почала звітувати за міжнародним стандартом GRI (Global Reporting Initiative).

Про стратегічний підхід до сталого розвитку і результати роботи оператора чотирьох діючих атомних електростанцій України, а також про новий звіт і нові зобов’язання – розповідає директор Департаменту комунікацій НАЕК «Енергоатом» Данило Лавренов в інтерв’ю Responsible Future…

– Данило, як давно НАЕК «Енергоатом» впроваджує політику сталого розвитку?

– Насправді, з першого дня заснування компанії. Адже «Енергоатом» – найбільший виробник електроенергії в Україні, і це покладає на нас великі зобов’язання. У стратегічних документах компанії зазначено, що «Енергоатом» ставить своєю загальною метою максимальне збільшення свого внеску в сталий розвиток суспільства, враховуючи всі економічні, соціальні та екологічні аспекти діяльності. Серед ключових напрямків нашої діяльності – відповідальне ставлення до виробництва, суспільства та оточуючого середовища, а також створення гідних умов праці для працівників компанії та піклування про майбутні покоління.

Данило Лавренов, директор з комунікацій НАЕК Енергоатом
Данило Лавренов, директор Департаменту комунікацій НАЕК «Енергоатом»

– З якими перепонами довелося зіткнутися під час інтеграції Цілей сталого розвитку-2030 у практику управління?

– Найскладніше було побудувати систему, яка інтегрує ЦСР в основні напрямки діяльності підприємства. Така система – це не просто декларація слідування ЦСР. Це, насамперед, реальні показники, орієнтуючись на які компанія має планувати, здійснювати і аналізувати результати своєї поточної діяльності з урахуванням її відповідності ЦСР. Перепоною для побудови такої системи найчастіше є низький рівень розуміння важливості принципів та Цілей СР для розвитку компанії, її персоналу і суспільства загалом.

Активно працювати над розбудовою системи ми почали в 2016 році, коли вперше оприлюднили свій внесок у досягнення 17 Цілей сталого розвитку – перші в українському державному секторі підготували нефінансовий звіт відповідно до міжнародних стандартів GRI. Власне, саме він став першим системним кроком до співставлення своєї діяльності з ЦСР і розробки єдиної політики НАЕК «Енергоатом» у сфері сталого розвитку ‒ зрозумілої як для працівників компанії, так і для стейкхолдерів.

Проблемною також виявилась організаційна складова процесу. Це пов’язано з тим, що в Україні досі немає жодного регламентуючого документу для державних підприємств, який би хоча б натякали на те, що державному сектору потрібно робити бодай якісь кроки у напрямку інтеграції Цілей сталого розвитку-2030. Саме тому нам довелось докласти неабияких зусиль, в тому числі й всередині компанії, щоб переконати, наскільки це потрібно і необхідно робити саме сьогодні. Сподіваюсь, наш досвід стане у нагоді всім потужним підприємствам, діяльність яких відображається на економіці, на екології, на питаннях соціального розвитку та на багатьох інших аспектах розвитку України. Для таких компаній впровадження принципів сталого розвитку має стати обов’язковим.

– Яким чином відбувається планування та реалізація проектів? Цим займається окремий підрозділ?

– Загальну політику сталого розвитку компанії визначає президент ДП «НАЕК «Енергоатом», а на майданчиках АЕС – генеральні директори атомних електростанцій. Планування діяльності та реалізація програм зі сталого розвитку здійснюється підрозділами по роботі з персоналом та громадськістю – дирекцією з кадрів та соціальних питань і дирекцією з комунікацій, а також управліннями соціального розвитку й управліннями (відділами) роботи з громадськістю та ЗМІ у відокремлених підрозділах АЕС (ВП АЕС). ВП АЕС координують цю роботу з дирекцією, але самостійно формують плани і визначають заходи відповідно до специфіки свого майданчика та особливостей зони спостереження і регіону розташування атомної станції. Також до управління проектами у сфері сталого розвитку залучаємо інші підрозділи компанії, зокрема, відповідальні за безпеку, екологію та охорону праці.

– За якими напрямками реалізовуєте політику сталого розвитку? І вирішенню яких саме питань вона має допомогти?

– Головне – це піклування про своїх працівників, а це майже 35 тис. людей, їх сімей та міст-супутників, захист навколишнього середовища та зменшення впливу на екологію.

Також ми дбаємо про розвиток міст та регіонів в зоні розташування наших атомних електростанцій та підприємств. У містах Енергодар, Вараш, Южноукраїнськ та Нетішин родини працівників атомних електростанцій компанії становлять понад половину всього населення. Тобто, «Енергоатом» є містоутворюючим підприємством.

Окрім того, щорічно НАЕК «Енергоатом» сплачує збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення територій зони спостереження у розмірі 1% обсягу реалізації електроенергії, що вироблена компанією за відповідний період.

Що до екологічних аспектів діяльності, то вони охоплюють широке коло питань. Ідеться і про підвищення екологічної обізнаності персоналу та населення, і про підтримане міжнародною спільнотою постійне підвищення безпеки діючих енергоблоків та інших наявних об’єктів, і про безперервний моніторинг стану довкілля.

– Коли стейколдерам чекати на новий звіт «Енергоатому»?

– Публікацію Нефінансового звіту НАЕК «Енергоатом» за 2018 рік заплановано на кінець першого півріччя 2019 року. Як і попередні два, він міститиме чимало графічних даних та інфографіку, адже, як свідчить практика, така форма подання інформації є доступною, зрозумілою і приємною для сприйняття зацікавленими сторонами.

Додам, що 2018 рік видався напрочуд активним щодо реалізації різноманітних проектів у сфері сталого розвитку. Це і проекти, пов’язані з корпоративним волонтерством, підтримкою здорового способу життя – спортивні змагання та марафони, і інформаційно-просвітницькі проекти, і робота з персоналом, і різноманітні екологічні проекти. Приємно також, що нашу роботу в рамках реалізації політики зі сталого розвитку відзначено міжнародними експертами.

– На чому сфокусуєтесь у поточному році?

– Головне – забезпечити населення України доступною та чистою енергією з дотриманням найвищих стандартів безпеки. До того ж – забезпечити виконання взятих на себе зобов’язань перед нашими працівниками, жителями міст-супутників та територій, прилеглих до розташування наших об’єктів.

Плануємо і надалі активно реалізовувати соціальну політику компанії, впроваджувати програми з управління персоналом, розвитку молодих фахівців та новаторів, залучати школярів та студентів, а також опікуватися місцевими громадами. Ми хочемо зберегти кадровий потенціал, підготувати нових фахівців для розвитку НАЕК «Енергоатом» та реалізації надважливих цілей сталого розвитку. Також плануємо зробити свій внесок у формування серед молоді зацікавленості STEM-дисциплінами та підвищити рівень обізнаності молоді про енергетику в цілому та потенціал України з розвитку атомної енергетики зокрема.