остров Корсика во Франции

Середземне море «потопає» в пластику, довкілля – у небезпеці

Середземне море забруднене пластиком, а жителі прибережних міст вмирають внаслідок забруднення повітря. Регіон стрімко нагрівається. Про це йдеться в новій доповіді Програми ООН з довкілля (ЮНЕП) про екологічну ситуацію в Середземномор’ї.

Автори доповіді закликають країни регіону терміново усунути чинники, які призводять до небезпечної деградації довкілля. Експерти вважають, що зростання масштабів нерівності, стрімка втрата біорізноманіття, зміна клімату і навантаження на природні ресурси можуть призвести до незворотніх процесів у Середземноморському басейні.

У доповіді «Стан довкілля і розвиток у Середземномор’ї» йдеться, що якщо не зупинити нинішні тенденції, то погіршення стану довкілля в регіоні обернеться ще серйознішими і довгостроковішими наслідками для здоров’я населення, а це – 512 млн людей. Вже сьогодні приблизно 15% смертності в Середземномор’ї пов’язано з екологічними факторами.

Сьогодні Середземномор’я – одне з найпопулярніших туристичних напрямків у світі. Щорічно країни регіону відвідують приблизно 360 млн туристів. У цій частині світу – один з найбільш завантажених судноплавних маршрутів, що обертається забрудненням моря. Щодня в море потрапляє приблизно 730 тонн пластикових відходів.

Екологи звернули також увагу на загрозу інвазивних чужорідних видів, які підривають економічний розвиток багатьох прибережних країн і навіть здоров’я людей. У районі Середземного моря безчинствують понад тисячу таких «чужаків» – бур’янів і паразитів, через які відбувається стрімке скорочення місцевих видів флори і фауни.

Окрім того, темпи глобального потепління в басейні Середземного моря на 20% перевищують середній показник у світі.

«Висновки доповіді проливають світло на помилки минулого, але вказують шлях до зеленого відродження», – заявив Гаетано Леоне з ЮНЕП. Він упевнений, що вибір на користь екологічно чистого економічного розвитку сприятиме поліпшенню стану довкілля.

Також регіон врятує досягнення Цілей сталого розвитку. Однак, швидше за все, він не зможе до 2030 року досягти всіх 17 Цілей сталого розвитку. Разом із тим економісти та екологи вважають, що ще не все втрачено і пропонують більш активно усувати чинники, які призводять до деградації довкілля і гальмують економічний розвиток.

Наприклад, рекомендують урядам країн регіону вкладати більше коштів в екологічні проекти, а також у розвиток стратегій з адаптації до наслідків глобального потепління. Ще одна рекомендація стосується невідворотності покарання за недотримання екологічних норм.