Понад 40 країн домовилися припинити використовувати вугілля, але не всі

У Глазго підписано історичну заяву про відмову від використання вугілляю Щоправда, Китай, Японія та Південна Корея поки що залишилися поза угодою. Наш спеціальний репортаж із Глазго.

Біля воріт комплексу, де проходив кліматичний саміт, учасників і гостей чекала група активістів, які закликали світ покласти край залежності від викопного палива. Вони тримали плакати із «зеленими» гаслами різними мовами, а з мегафонів лунали заклики до «кліматичної справедливості».

Головуючий на конференції Алок Шарма оголосив заяву про глобальний перехід на чисті види енергії, в якій йдеться про намір припинити інвестиції у вугілля та розширити масштаби екологічно безопасної ​​енергетики. Найбільші економіки світу повинні поступово відмовитися від використання вугілля до 2030-х років, решта – до 2040-х.

Наразі під заявою про відмову від використання вугілля стоять 77 підписів, у тому числі – від України. Утім найбільші джерела фінансування вугільної енергетики – Китай, Японія та Республіка Корея – поки що не приєдналися до угоди.

На прес-конференції після закінчення дня засідань німецька неурядова організація Urgewald та об’єднання Climate Action Network висловили свою занепокоєння. За даними Urgewald, протягом наступних семи років щонайменше 506 нафтогазових компаній планують додати до своїх виробничих портфелів 190 млрд барелів нафтового еквівалента.

«Не менше 96% виробників газу та нафти мають намір розширити свої активи, – додав представник організації. – Галузь рухається безрозсудним курсом на розширення виробництва, причому приблизно половина нових проєктів спирається на найбрудніші методи видобутку».

Окрім того, з2018 по 2020 рік країни G20 виділили на видобуток викопного палива 188 млрд доларів, що у 2,5 рази більше, ніж вони вклали у відновлювані джерела енергії.

Утім під час прес-конференції стало відомо, що велика група державних фінансових установ із різних регіонів планети, у тому числі – США, Європейського союзу, Канади та Великобританії, зобов’язалася припинити вкладати у виробництво викопного палива до кінця 2022 року.

Це перше політичне зобов’язання на шляху поетапної відмови від фінансування не лише вугільної енергетики, а й використання нафти та газу. Якщо ця ініціатива буде реалізована, 18 мільярдів доларів на рік перенаправлятимуться з викопної енергетики на відновлювані джерела енергії.

Спецпредставник процитувала останній звіт Програми ООН з довкілля, в якому вказується, що світ перебуває на шляху небезпечного підвищення глобальної температури на 2,7℃ до кінця століття, і це може загрожувати життю на Землі.

фото: unsplash.com