планета Земля

Переломний момент. Світ готується до доленосного саміту в Нью-Йорку

За останні 30 років споживання вугілля у світі збільшилось на 68%, нафти – на 36%, а газу – на 82%. Залежність людства від викопного палива, яке все ще забезпечує понад 80% потреб в енергії, руйнує планету і призводить до масових порушень прав людини. Про це нагадують в ООН напередодні саміту з питань клімату, який відбудеться в Нью-Йорку наступного тижня.

На саміті обговорюватимуться нові практичні заходи щодо прискорення переходу до чистих джерел енергії та скорочення обсягів шкідливих викидів в атмосферу. Одне з головних завдань полягає не тільки в тому, щоби захистити природу, а й використовувати її потенціал у вирішенні проблем, пов’язаних зі зміною клімату. Вихід вбачається в якнайшвидшому переході до зеленої економіки. В ООН дуже сподіваються, що світові лідери привезуть із собою конкретні плани щодо зниження залежності від викопного палива.

Велика частина парникових газів і викидів в атмосферу утворюється внаслідок спалювання вугілля, нафти і газу

Автори нової заяви ООН визнають, що викопне паливо дозволило людству досягти економічного процвітання, але за цей успіх доводиться платити занадто високу ціну. Природні катаклізми, які стають все більш руйнівними і тривалими, танення льодовиків і підвищення рівня світового океану, посухи, повені, періоди сильної спеки, лісові пожежі, забруднення повітря, опустелювання, руйнування екосистем, втрата біорізноманіття, поширення інфекцій – це далеко не повний список екологічних наслідків діяльності людини. Як наслідок – порушуються права людини на життя, здоров’я, продовольство, воду і санітарію, на здорове довкілля і нормальні умови життя, на майно, на розвиток і культуру.

«Через забруднення повітря – мільйони передчасних смертей на рік, а зміна клімату негативно позначається на житті мільярдів людей», – йдеться в заяві. Доповідачі також нагадують про висновки міжурядової ради зі зміни клімату: лише «надзвичайні, масштабні і безпрецедентні» заходи дозволять утримати потепління в межах 1,5 °C, як того вимагає Паризька хартія. Зокрема, викиди в атмосферу мають бути скорочені на 45% до 2030 року, а до середини століття людство має відмовитися від спалювання викопного палива для виробництва енергії і зупинити знищення лісів.

Автори заяви закликали міжнародне співтовариство виділяти щорічно $100 млрд, щоби країни з низьким рівнем доходів могли адаптуватися до нових кліматичних умов, а також створити фонд допомоги країнам, що розвиваються, і найменш розвиненим країнам. Фонд фінансуватиметься за рахунок додаткових зборів із авіапасажирів. «Багаті країни і інші найбільші «забруднювачі» атмосфери повинні очолити ці зусилля і забезпечити більшу частину необхідного фінансування», – вважають експерти ООН.

Утримання глобального потепління в межах 1,5 °C дозволить врятувати мільйони життів щороку, а також забезпечить трильйони доларів прибутку в галузі охорони здоров’я та екології

Напередодні цього ключового саміту оприлюднено довгоочікувану Глобальну доповідь про сталий розвиток (#GSDR). Вона має назву «Майбутнє вже зараз: наука для досягнення сталого розвитку». На додаток до щорічних звітів про хід виконання 17 Цілей сталого розвитку, GSDR готується незалежною групою вчених кожні чотири роки і спрямована на зміцнення взаємодії між наукою і політикою задля… порятунку світу. Нині експерти наголошують, що ми йдемо в неправильному напрямку: нерівність, зміна клімату, втрата біорізноманіття та збільшення кількості відходів внаслідок людської діяльності наближають світ до переломних моментів і незворотних змін.

Замовити корпоративний семінар і запровадити принципи сталого розвитку в компанії >>>

«Для досягнення Порядку денного на період до 2030 року залишилося трохи більше 10 років, утім жодна країна поки що не може переконливо задовольнити ряд базових потреб людини на глобально сталому рівні використання ресурсів. Усі вони тією чи іншою мірою далекі від загальної мети забезпечення балансу між благополуччям людини і здоровим довкіллям»,  – дійшли висновку експерти.

Тиждень клімату відбуватиметься з 23 по 30 вересня. Заплановано близько 150 заходів з питань зміни клімату й сталого розвитку за участю лідерів країн, урядовців, бізнесу, активістів тощо. А напередодні кліматичного саміту – 20 вересня (п’ятниця) – учні державних шкіл у Нью-Йорку вийдуть на вулиці разом із учнями й студентами в інших штатах, щоб взять участь у наймасштабнішому за всю історію кліматичному страйку #ClimateStrike.

Ціль 13. Боротьба з кліматичними змінами та пом’якшення наслідків