Небо в облаках

Парникові гази продовжують накопичуватися в атмосфері – новий рекорд

Рівень концентрації в атмосфері двоокису вуглецю, метану і закису азоту досяг нових рекордних позначок. А це означає, що планета нагріватиметься й далі, і, як наслідок, майбутні покоління страждатимуть від аномальної спеки, затяжних засух, повеней, опромінень й інших небезпечних наслідків зміни клімату. Про це йдеться в оприлюдненому дослідженні Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) з парникових газів.

Генеральний секретар організації Петтері Таалас заявив, що, незважаючи на обіцянки держав скоротити емісії парникових газів, на сьогодні немає жодних ознак того, що процес їх накопичення в атмосфері сповільнюється. Він закликав усі країни перетворити взяті зобов’язання на конкретні дії.

У новому дослідженні відзначається, що в 2018 році концентрація двоокису вуглецю, яка є основним довготривалим парниковим газом в атмосфері, досягла нових максимальних значень: у порівнянні з доіндустріальним рівнем вона збільшилась на 147% і досягла 407,8 часток на мільйон. У 2017 році цей показник становив 405,5.

Концентрація двоокису вуглецю

Експерти відзначають, що підвищення рівня CO2 у період з 2017 по 2018 рік можна порівняти з аналогічним показником 2016-2017 років. Проте воно вище середнього значення за останнє десятиліття. Глобальні рівні CO2 перевищили символічну межу в 400 часток на мільйон ще в 2015 році. «Слід нагадати про те, що останнього разу Земля зіткнулася з порівнянним рівнем концентрації CO2 3-5 млн років тому. Тоді температура була на 2-3 °C вище, а рівень моря – на 10-20 метрів вище, ніж зараз», – зазначив голова ВМО, якого цитують у Службі новин ООН.

 

Концентрація CO2, метану і закису азоту стрімко зросли за останні роки

З 1990 року через вплив парникових газів на 43% збільшився сукупний радіаційний вплив, що призводить до потепління клімату. На CO2 припадає близько 80% цього приросту. До того ж, в атмосфері CO2 зберігається протягом століть, а в океанах – ще довше.

Концентрація метану

Метан (CH4) – другий за впливом довготривалий парниковий газ, на який припадає приблизно 17% радіаційного впливу. Приблизно 40% метану потрапляє в атмосферу з природних джерел, наприклад, з водно-болотних угідь і термітників, іще 60% – внаслідок діяльності людини, зокрема через тваринництво, вирощування рису, використання викопних видів палива, захоронення відходів та спалювання біомаси.

Концентрація метану в атмосфері досягла 2018 року нового максимуму і зараз становить 259% від доіндустріального рівня. Темпи збільшення концентрації CH4 в період з 2017 по 2018 рік були вище, ніж в 2016 – 2017 роках, а також перевищили середні темпи зростання за останнє десятиліття.

Концентрація закису азоту

Закис азоту також надходить в атмосферу як з природних джерел – близько 60%, так і з антропогенних – близько 40%. Він є наслідком спалювання біомаси, використання добрив і різноманітного промислового виробництва.

У 2018 році – 123% відносно до доіндустріального рівня. Темпи зростання концентрації в 2017 – 2018 році були навищими за останні 10 років. Закис азоту руйнує стратосферний озоновий шар, який захищає нас від згубного впливу ультрафіолетових сонячних променів.

Викиди – це те, що надходить в атмосферу. Концентрація ж – це те, що залишається в атмосфері після складної системи взаємодій між атмосферою, біосферою, літосферою, кріосферу і океанами. Близько чверті всіх викидів поглинається океанами, а ще чверть – біосферою.