Новорічні свята – зустрічаймо весело та екологічно

Ще не вирішили, що подарувати близьким та друзям на Новий рік? Всесвітній фонд дикої природи та Програма ООН з довкілля дали кілька порад, як порадувати оточуючих і водночас не забрудювати планету…

Подарунки

Опитування громадської думки показують, що дуже часто люди отримують на Новий рік зовсім не ті подарунки, які хотіли. І нерідко навіть викидають їх. Під час різдвяних і новорічних свят різко зростає кількість сміття, зокрема, на 25-30% у США, Європі.

Звичайно, приємно отримати подарунок, упакований у гарний папір і перев’язаний яскравими стрічками. Втім вся ця краса радує нас лише кілька хвилин, а потім перетворюється на сміття, яке забруднює планету.

Такі поширені подарунки, як гель для душу, шампунь або інші популярні косметичні засоби несуть загрозу для природи і здоров’я через поверхнево активні речовини (ПАВ) і мікропластик, що містяться в них. Ба більше, деякі бренди все ще випробовують засоби на тваринах – тож звертайте увагу на інформацію, позначки на упаковці. Тобто на те, що купуєте й в кого.

Не менше шкоди довкіллю завдадуть і непотрібні електроприлади. Електронні відходи забруднюють ґрунт і воду, не кажучи вже про витрачені даремно ресурси. Вам точно потрібен той новий дівайс?

Подарунки можуть бути і приємними, і екологічними. Чому б меломанам не подарувати квиток в оперу чи концерт, а театралам – на спектакль? Проявіть фантазію і зробіть подарунок самі. Наприклад, сіль для ванної або скраб для тіла, зв’яжіть теплий шарф.

Подарунковий сертифікат не обов’язково повинен мати грошовий вираз: дайте друзям кілька уроків шиття або музики, ікебани – навчіть чогось цікавого, що вмієте робити самі. Візьміть подругу з собою на заняття йогою або, якщо захоплюєтеся історією міста, проведіть екскурсію улюбленими місцями.

Але якщо даруєте щось матеріальне, паковання можна зробити власноруч – варто тільки дати волю творчості. А як щодо змайструвати ялинкові іграшки разом із дітьми? У такий спосіб можна весело провести час.

Ялинка

Екологи рекомендують купувати живу, а не пластикову ялинку. Причому купувати виключно на офіційних ялинкових базарах, де можна попросити документацію і переконатися, що дерево зрубано законно.

У Всесвітньому фонді дикої природи пропонують кілька способів «продовжити» ялинці життя – зробити з обрізаних гілок опори для рослин на дачі, а з голок – ароматний настій для ванни, маску для волосся, наповнювачі для матраців або навіть пасту від застуди.

Можна взагалі нарядити живу ялинку, що росте у дворі, купити ялинку в горщику та висадити її потім на дачній ділянці або зробити «деревце» з підручних матеріалів.

Щоб заощадити електроенергію, не забувайте вимикати ялинкові гірлянди ідучи з дому і лягаючи спати.

Святковий стіл

До приготування частування теж можна і потрібно ставитись відповідально. Наприклад, купувати місцеві продукти – в такий спосіб  ви скорочуєте викиди вуглецю в атмосферу під час їх транспортування.

Купуйте продукти у великих обсягах за один раз, щоб уникнути зайвої упаковки – і користуйтесь багаторазовими сумками замість пластикових пакетів.

Купуєте осетрову ікру? 80% чорної ікри отримують браконьєрським способом, що призводить до знищення осетра

Розраховуйте кількість їжі, щоб залишки не опинилися на смітнику. Пам’ятайте, що у світі викидається третина продовольства.

P.S. Не поспішайте викинути й непотрібні подарунки. В інтернеті є сайти, де їх можна обміняти, продати або пожертвувати тим, кому вони справді потрібні.

Ціль 12. Відповідальне споживання

До зустрічі в 2022-му! З новими ідеями, натхненням і мотивацією зробити світ кращим!
Ваш
 Responsible Future