Пластиковая бутылка на берегу

Науковці винайшли, як перетворити пластик на ванілін

Науковці з Единбурзького університету винайшли смачне вирішення проблеми забруднення пластиком – знайшли спосіб перетворити його на ванільний ароматизатор за допомогою кишкової палички.

У результатах дослідження, що його оприлюднили в науковому журналі Green Chemistry, йдеться, що для перетворення поліетилентерефталату (ПЕТ) на корисну хімічну речовину використовували загальні бактерії E. coli.

«Це перший приклад використання біологічної системи для переробки пластикових відходів на цінний промисловий хімікат, і має дуже важливе значення для економіки замкнутого циклу», – заявила  наукова співробітниця BBSRC Discovery Джоанна Седлер.

Щороку у світі утворюється приблизно 50 мільйонів тонн пластикових відходів, які призводять до економічних й екологічних наслідків. ПЕТ-пластик є типом пластика, який використовується для виготовлення пляшок для води та інших напоїв. Його, зазначають в Единбурзькому університеті, можна переробити.

Пластикові пляшки є другим за поширенням видом забруднення морського середовища після пластикових пакетів

Щоб вирішити цю проблему, науковці з Единбурзького університету використовували модифіковану в лабораторії кишкову паличку для перетворення терефталевой кислоти – молекули, отриманої з ПЕТ, на з’єднання ванілін за допомогою низки хімічних реакцій.

Команда також продемонструвала, як працює цей метод, перетворивши використану пластикову пляшку на ванілін, додавши кишкову паличку до пластикових відходів.

Дослідники говорять, що вироблений ванілін придатний для вживання в їжу, але необхідні подальші експериментальні випробування.

Ванілін широко використовується в харчовій і косметичній промисловості, а також у складі гербіцидів, піногасників і мийних засобів. Світовий попит на ванілін у 2018 році перевищив 37000 тонн. Він є основним компонентом з бобів ванілі і відповідає за характерний смак і запах ванілі.

На думку експертів, ця трансформація може стимулювати циркулярну економіку, спрямовану на усунення відходів, і позитивний вплив на синтетичну біологію.

Ціль 9. Промисловість, інновації
✔Ціль 12. Відповідальне виробництво і споживання

Ціль 14. Збереження морських ресурсів
Ціль 15. Захист екосистем суші

 

Change Agency Responsible Future допомагає українським компаніям переглянути екологічні принципи роботи. Замовити консультацію >>>