Солнце

Китай планує цього року добудувати «штучне сонце»

Китайські науковці завершать у 2019 році будівництво нового реактора з робочою назвою «штучне сонце». Пристрій здатний зімітувати процес ядерного синтезу, який нині Сонце використовує для генерації енергії. Він може послужити «шаблоном» для майбутніх термоядерних реакторів, наближаючи мрію про необмежену чисту енергію.

Винахід здатен досягнути іонної температури, що зробить людство на крок ближче до використання сили ядерного синтезу. Ще в листопаді 2018 року китайські вчені повідомили, що пристрій «Експериментальний вдосконалений надпровідний токамак» зміг досягнути температури електронів у 100 млн градусів за Цельсієм. Саме така температура необхідна для створення термоядерних реакторів. А це, між іншим, приблизно в сім разів вище за реальну температуру іонів Сонця.

Чиновник Китайської національної ядерної корпорації Дуань Сюру оголосив, що інженери завершать будівництво токамака HL-2M у 2019 році. «Штучна сонячна плазма в основному складається з електронів та іонів… Саме іони генерують енергію в пристрої», — зазначив Сюру, якого цитує hromadske.ua із посиланням на Science Alert.

Нові ядерні реактори, безпечніші та компактніші, вже йдуть на зміну громіздким та шкідливим для довкілля енергоагрегатам минулого. Як вважають вчені, їхнє масове застосування замість застарілого обладнання здатне навіть зупинити зміну клімату на планеті. Зокрема, так звані реактори четвертого покоління активно розробляють канадська Terrestrial Energy та американські TerraPower і NuScale.

 

Фото: Unsplash