Кондиционер в кафе

Глобальне потепління. Бізнес і політики об’єднались у «Cool Coalition»

Глобальне потепління на планеті призводить до зростання попиту на кондиціонери, що призводить до споживання електроенергії та збільшення обсягів викидів парникових газів в атмосферу. Викиди від сектору охолодження зростуть на 90% до 2050 року, якщо не вжити заходів. У зв’язку з цим лідери держав і бізнес-спільноти оголосили про нову ініціативу – «Cool Coalition».

Учасники нової ініціативи – більше 20 лідерів із різних країн світу і представники бізнесу. Вони прагнуть забезпечити населення більш екологічно чистими і більш ефективними системами охолодження. Нова «коаліція з охолодження» – ще один крок у боротьбі з наслідками кліматичних змін.

До коаліції увійшли міністри довкілля Чилі та Руанди, міністр закордонних справ Данії, керівники данських інженерних компаній, лідери громадських, дослідницьких організацій. «Cool Coalition» діятиме під егідою Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП).

Минулий – 2018 – рік став четвертим найтеплішим роком за весь час метеоспостережень. Пікові показники на термометрах спостерігалися по всій планеті – від 43 °C в Баку до 30 і вище в Скандинавії. Вже зараз 30% населення світу стикаються з потенційно небезпечними температурами упродовж 20 днів на рік. Щорічно в результаті сильної спеки помирають близько 12 тис. людей. Отже очевидно, що сьогодні без охолодження не обійтися.

«Попит на охолодження зростає, і це природно, адже ми повинні забезпечувати справедливий доступ до технологій. Системи охолодження необхідні для забезпечення здоров’я наших дітей, безпеки вакцин, безпеки продуктів харчування, забезпечення більшої продуктивності в економіці», – сказав один із лідерів коаліції, в.о. виконавчого директора Програми ООН з навколишнього середовища Джойс Мсуя, якого цитують у Центрі новин ООН.

Прогнозується, що кількість повітряних кондиціонерів в обігу зросте з 1,2 млрд. до 4,5 млрд. до 2050 року. Водночас викиди зростуть на 90% до 2050 року порівняно з 2017 роком. Це еквівалентно 12 ГтCO2e у 2050 році – майже чверть глобальних викидів у 2017 році.

Чимало технологій охолодження використовують холодоагенти – речовини, за допомогою яких здійснюється холодильний цикл. Вони можуть бути в 10000 разів небезпечнішими за діоксид вуглецю. У перший день січня 2019 року набула чинності поправка Кігалі до Монреальського протоколу, яка передбачає поступове припинення використання групи гідрохлорфторвуглеців у виробництві побутових кондиціонерів через їхній вплив на утворення парникового ефекту та загрозу подальшого руйнування озонового шару. Ця поправка може стримати майже 0,4 °C потепління, а разом із поліпшенням енергоефективності – заощадити до $2,9 трлн до 2050 року внаслідок використання меншої кількості електроенергії.

Отже пропозиції коаліції обіцяють потрійну вигоду – скорочення викидів парникових газів, поліпшення життя сотень мільйонів людей і забезпечення фінансової вигоди.

Ціль 13. Боротьба з кліматичними змінами та пом’якшення наслідків

 

Photo by Tim Mossholder on Unsplash