Клавдия Шевелюк

Чому українському бізнесу варто переходити до принципів сталого розвитку?

Днями керівники понад 180 американських компаній, що входять у групу Business Roundtable, підписали спільну «заяву про призначення корпорацій». Її основна ідея полягає в тому, що компанії повинні не тільки задовольняти інтереси своїх інвесторів, але і працювати над створенням «економіки, що служить усім американцям».

Відтепер «принципи корпоративного управління», які Business Roundtable публікувала з 1978 року, передбачають, що корпорації мають «перевершувати очікування» клієнтів і бути для них корисними; інвестувати в співробітників, їхню освіту і перепідготовку; підтримувати чесну і етичну роботу з іншими компаніями; підтримувати спільноти, в яких працюють компанії, і навколишнє середовище. Пункт про важливість збільшення «акціонерної вартості компаній» у новому списку значиться останнім.

Пріоритети великих іноземних корпорацій у веденні бізнесу змінюються

Засновниця Агенції змін Responsible Future, консультантка зі сталого розвитку Клавдія Шевелюк розповіла виданню Mind.ua про те, які бонуси ховаються під терміном «сталий розвиток» та «соціальна відповідальність» для українського бізнесу.

За її словами, донедавна головним пріоритетом був фінансовий капітал, а людський і природній – тільки доповнювали поширену економічну модель, націлену насамперед на прибуток і задоволення інтересів власників, акціонерів. Нині принципи сталого розвитку, якими керуються провідні компанії світу й які поступово запроваджують представники українського бізнесу, дозволяють забезпечити баланс між усіма зацікавленими сторонами: інвесторами, працівниками, постачальниками, клієнтами тощо. Ба більше, природа й екологія навколо підприємства також «зацікавлені» в отриманні дивідендів.

Вона зазначила, що впродовж останніх п’яти–семи років такі питання, як вичерпність природних ресурсів і кліматичні зміни, стали гарячими для всіх лідерів світу. Вони стоять на порядку денному в кожній компанії, яка веде зовнішньоекономічну діяльність. Їх обговорюють лідери держав і бізнесів на Міжнародному економічному форумі в Давосі та вони є пріоритетними для ООН, зокрема в рамках 17-ти Глобальних цілей сталого розвитку. Під реалізацією Порядку денного ООН у галузі сталого розвитку до 2030 року підписалась і Україна.

«Компанії, які лістингуються на міжнародних фондових біржах, чітко розуміють: чим вище індекс ESG (Environment, Social, Governance), тим вище котируються їхні акції і тим привабливіші вони для інвесторів. Ніхто не хоче більше інвестувати і розвивати «сірий» бізнес – добре розпіарений, утім руйнівний для довкілля», – зауважила Клавдія Шевелюк.

Детальніше – у матеріалі Ставка на відповідальність: як привабити іноземного інвестора на Mind.ua >>>